Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filipínské chůvy v Česku: kolik stojí a jak se s nimi žije?

Média

  19:00
Hitem posledních let a bohatých rodin jsou Filipínky. Celý svět o nich ví, že jsou bezvadné chůvy, umí uvařit a k tomu uklidit. Bydlí v domě zaměstnavatelů a dostávají plat. Jejich nejcennějším bonusem je angličtina. Už jsou i u nás. Nebývá to bez problémů.

Z hlídání dětí se stává lukrativní byznys foto: Shutterstock

Na myšlenku vzít si filipínskou chůvu mě přivedl holandský kamarád Jan, když viděl, jak vypadá život matky samoživitelky se dvěma malými dětmi.

Jan si už pár roků létal na Filipíny užívat, což maskoval služebními cestami za účelem založení agentury, která bude "dovážet" do Čech a do Holandska filipínské chůvy.

Moje Filipínka
"V podstatě každá dívka na Filipínách sní o tom, že odejde do světa a je ochotna pracovat ve dne v noci za pár dolarů. Navíc Filipínky jsou vzdělané, umí anglicky, jsou velmi přátelské a děti milují," přesvědčoval mě Jan. Takhle mě navnadil a stále jezdil na ty své Filipíny. Jenže já už byla lapená. Když jsem potkala známou, manažerku poradenské firmy, která už doma Filipínku měla, bylo hotovo. Pěla na ni ódy.

Na internetu jsem objevila agenturu, která se "dovozem" chův z Filipín do Česka živí. Slíbili, že za čtyři měsíce bych mohla mít svoji Filipínku. Pustí se do hledání hned potom, co jim zaplatím 15 tisíc korun zprostředkovatelský poplatek. Souhlasila jsem a můj experiment s chůvami ze země tisíce ostrovů mohl začít. Naší první chůvou měla být Marylin.

Více o platu, dalších nákladech pro filipínskou chůvu a trablech ukrajinských uklízeček v zítřejším magazínu Pátek LN.

V magazínu Pátek LN se také dočtete:

  • Rozhovor s Bíbou Brodskou, kdysi manželkou Vlastmila Brodského, které je devadesát, řídí auto, ovládá internet a vlastně vůbec nemá čas.
  • Nepostradatelní zabijáci. Jak žijí stárnoucí velké hvězdy akčních filmů Schwarzenegger, Stalone, Chuck Norris?
  • Když mladí stárnou. Bělovlasé babičce Boženy Němcové nebylo ani šedesát. Zkuste dnes její vrstevnici říct babičko, když právě jede na kolečkových bruslích zamilovaná do nového muže. Tzv. starším začíná patřit svět.
  • Rozhovor se Sebastianem Kochem, slavným německým hercem, který hraje v novém filmu Davida Ondříčka Ve stínu. Filmu dává velké mezinárodní šance.
Autoři:

Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!
Vyhrajte pro svoje děti hřejivého plyšáka Warmies od Albi!

Vánoce ťukají na dveře a za pár dnů již přivítáme první adventní neděli. Zpříjemněte si vánoční atmosféru krásnou výhrou, která potěší malé i...