Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Finsko má plán na rozpad eurozóny. Musíme být připraveni, říká ministr

Ekonomika

  12:13
LONDÝN - Finsko se připravuje na možný rozpad eurozóny a vládní úředníci už sestavili pro tento případ pracovní plán. V rozhovoru pro britský list Daily Telegraph to řekl finský ministr zahraničí Erkki Tuomioja.

Krize eurozóny foto: Shutterstock

Ministr pro evropské záležitosti Alexander Stubb však jeho slova odmítl a řekl, že nevyjadřují postoj vlády. "Musíme se postavit tváří v tvář možnosti rozpadu eura," řekl Tuomioja. "Naši úředníci, stejně jako všichni ostatní, mají přichystán určitý pracovní plán pro každý případ," dodal.

ČTĚTE TAKÉ:

Musíme být připraveni

Ministr ale ujistil, že vláda si takový vývoj nepřeje. "Ve Finsku to až na Pravé Finy (euroskeptická opoziční strana - pozn. red,) nikdo nechce, natož vláda. Musíme být ale připraveni," řekl Tuomioja. Podle něj vládne ve vládě shoda na tom, že rozpad eurozóny by stál v krátkém až středním období více než řešení krize.

Ministr také vyjádřil skepsi vůči návrhům na fiskální, bankovní a politickou unii, jak je předkládá Evropská komise, Evropská centrální banka a Euroskupina tvořená ministry financí eurozóny. "Těm lidem nevěřím," řekl.

Finsko žádá po Řecku další zástavy

Finsko je kvůli stoupajícím nákladům na záchranu předlužených zemí eura v čele s Řeckem vůči této podpoře stále nevstřícnější. Jako jediná země hodlá žádat od Řecka a dalších zemí zástavy za svou pomoc. Spolu s Nizozemskem zastává v eurozóně nejtvrdší linii, tvrdší než Německo, které je známo svou zdráhavostí k poskytování stále nových peněz do evropských záchranných mechanismů.

Ministr Stubb řekl, že "spekulace ministra zahraničí neodrážejí vládní pozici". "Považujeme (euro) za ekonomický a politický projekt, jemuž jsme oddáni na 100 procent," řekl Stubb agentuře Reuters.

Stubb je blízkým spojencem premiéra Jyrkiho Katainena a členem Národní koaliční strany, nejsilnější strany koalice. Tuomioja je členem sociální demokracie, která ve vládě žádá přísnější podmínky pro záchranu ohrožených zemí eura.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!