14. prosince 2010 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Fio banka: ECM schválilo restrukturalizaci, akcie mu za týden vyrostly o 15%

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA Pražská burza v týdnu od 6.12. - 10.12. pokračovala ve vzestupu. Index PX navýšil o více než procento, dolů jej stahoval mírně ČEZ s propadem o 1,9% a hlavně Unipetrol, kterému se kvůli požáru v litvínovské rafinérii propadly akcie o 4%.

Vývoj indexu PX

 Minulý týden Tento týden   Změna %
 1166,00  1181,10  + 1,3

Komentář k vývoji indexu

Pražská burza dokázala navázat na svůj silný růst z minulého týdne. Index PX vykázal kladné hodnoty ve čtyřech seancích a připsal si k dobru 1,3 %. Největší pozornost byla směřována na akcie NWR, které přidaly 9 % a dostaly se na dohled 240 Kč.

Růst cen uhlí na světových trzích a nedávné akvizice v sektoru nadále poskytovaly kupcům podporu. I finanční sektor zůstal v čele, tentokrát však měla navrch Erste Bank s růstem přes 4 %.

KB po silném růstu z minulého týdne konsolidovala a zavírala prakticky beze změny. Po předchozích propadech o 15 % posílily akcie ECM, když věřitelé odsouhlasili návrh restrukturalizačního programu.

Na nejvyšší úrovně za posledního půl roku se posunuly i akcie Pegasu (+3,6 %), když polský fond PKO TFI navýšil svůj podíl přes 5 %. Nadechnutí ČEZu k lepší výkonnosti v posledních dvou týdnech nemělo dlouhého trvání a titul tento týden přes obecně pozitivní sentiment ztratil 1,9 %.

Budova ČEZ

Nedařilo se ani Unipetrolu, který řeší následky požáru v litvínovské rafinerii (-4 %).

Co se stalo - klíčové události minulého týdne

Nezaměstnanost v listopadu vzrostla na 8,6 % z říjnových 8,5 %. Měsíc listopad přinesl meziroční růst cen spotřebního zboží o 2,0 %. V meziměsíčním porovnání se inflace zvýšila o 0,2 %. Za meziročním růstem stojí zejména zdražení potravin a nealkoholických nápojů.

V růstu pokračují také pohonné hmoty, a to o 10,8 %. Finální údaj o hrubém domácím produktu (HDP) za třetí čtvrtletí tohoto roku ukázal meziroční růst o 2,8 % a oproti druhému kvartálu se HDP zvýšil o 1,0 %.

Revize prvních dat byla mírně negativní, když původně byl vykázán růst o 3,0 % meziročně a mezikvartálně o 1,1 %. Česká ekonomika se tak drží již páté čtvrtletí v řadě v kladných hodnotách a od poloviny loňského roku pokračuje ve svém oživení.

Důvodem ke snížení tempa oproti prvnímu odhadu byly změny v odhadu nepřímých daní.

David Brzek, analytik Fio banky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!