22. října 2010 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Chytré portfolio

Fio banka: Zahraniční sentiment pomohl pražské burze k růstu

Burza | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza | foto: Shutterstock

Pražská burza v dnešní seanci posílila o +0,73% na 1140 bodů, když těžila z růstu na západoevropských trzích a silnějšího openu v zámoří.

Optimistickou náladu na světových trzích podpořila pokračující výsledková sezóna, jelikož většina dnes reportujících firem překonala očekávání a rovněž počet nových žádosti o podporu v nezaměstnanosti poklesl.

Od openu se dařilo především bankovnímu sektoru, Erste Bank posílila o +1,22% na 786 Kč a Komerční banka díky závěrečné aukci uzavřela nad 3900 Kč (+1,03%). Převahu nákupních objednávek zaznamenala i Telefonica, která si polepšila o +1,84% na 388 Kč. Nárůsty okolo 2% si připsalo CME (450 Kč) a Pegas (425 Kč).

Volatilní vývoj byl dnes k viděni na akciích Čezu. Po openu titul vystartoval do kladného teritoria až na úroveň 780 Kč, následně pak propadl až k 755 Kč a seanci nakonec zakončil s mírným ziskem (+0,3%) na 770 Kč. Přestože těžaři v Evropě si připisovaly slušné zisky NWR pokleslo o -0,5% (219 Kč) poté, co vedení Bogdanky zamítlo nabídku na převzetí kvůli nízké ceně. Celkově bylo ale NWR málo likvidní (zobchodováno 35 mil Kč), jelikož investoři vyčkávají na informace zda vedení stáhne či případně navýší nabídku.

Poraženými dne se staly akcie Philip Morris a především Unipetrolu. Philip Morris ztratil -1,8% na 9161 Kč, když výsledkový report Philip Morris International ukázal pokles tržního podílu tabákového gigantu v ČR. Unipetrol před openem ohlásil odhady provozních výsledků společnosti za 3Q 2010, které zaostaly za našim očekáváním především v oblasti objemu prodejů v petrochemickém segmentu.
Titul tak v dnešní seanci ztratil -2,6% na 194 Kč.

Podnikové zprávy
Management Bogdanky neakceptuje nabídku na převzetí od NWR (BAANWR) za 1,2 mld. USD s tím, že tato cena výrazně podhodnocuje společnost.

Unipetrol (BAAUNIPE) očekává ve třetím kvartálu kladný EBIT meziročně zhruba o 300 mil. Kč vyšší, měl by však být nižší než v první kvartálu. Rafinační marže měly klesnout ve třetím kvartálu mezikvartálně o 41 % na 1,92 USD/b.

Akcie společnosti Nokia přidávají 7,2 % po oznámení hospodářských výsledků za třetí kvartál. Hospodářský výsledek se zlepšil ze ztráty 426 mil. EUR v druhém čtvrtletí na zisk 403 mil. EUR. Tržby stouply na 10,27 mld. EUR z předchozích 9,81 mld. EUR.

Philip Morris oznámil pokles tržního podílu o 2,7 procentního bodu na 47,8%. To bylo způsobeno poklesem prodeje levnějších cigaret. Podle společnosti klesl celý trh s cigaretami o 5,1% v důsledku vyšší DPH.

Rudolf Plachý, Fio banka a.s.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz