Sobota 25. září 2021, svátek má Zlata
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Firemní daně v Česku jsou pod průměrem EU, nejvyšší má Malta

Výroba aut foto: Reuters

PRAHA - Daň z příjmu právnických osob ve výši 19 procent je v České republice pod průměrem zemí EU, který činí 22 procent. Nejnižší základní sazbu daně z příjmů firem mají v Bulharsku a na Kypru, nejvyšší na Maltě a ve Francii. Vyplývá to z analýzy České spořitelny.
  15:46

Za posledních 13 let se průměrná sazba daně v EU snížila o zhruba osm procentních bodů. Řada zemí ovšem k dani ještě využívá různé formy přirážek nebo lokálních sazeb. Při jejich započtení pak sazba vychází na 24 procent.

Sazby daně z příjmů firem se snižují v celé Evropské unii. V Česku se uskutečnilo od roku 1993, kdy sazba daně byla 45 procent, až dodnes 11 změn. Změny ale podle analýzy nebyly nijak skokové, všechny snižovaly tu předchozí sazbu ne více než o čtyři procentní body.

Automobilka Kolín T.P.C.A. Toyota.

Ilustrační foto

Sazbu firemní daně jako ČR má Polsko a mělo ji i Slovensko. To ji ovšem od letoška zvýšilo o čtyři procentní body na 23 procent. Nejnižší, desetiprocentní sazbu mají Bulharsko a Kypr, následuje Irsko s 12,5procentní sazbou. Naopak nejvyšší sazbu mají Malta (35 procent), Francie (33,33 procenta), Belgie (33 procent) a Španělsko (30 procent). Francie i Malta mají základní sazbu ve stejné výši minimálně od roku 1998.

Více sazeb firemních daní? Jinde je to běžné

Sazby a vývoj korporátních daní jsou podle analýzy v jednotlivých státech pečlivě sledované, protože jejich výše hraje velkou roli při rozhodování obchodních společností o investicích. "Nejsou to však jen sazby, ale obecně složitost daňových systémů jednotlivých zemí, které mohou lákat či naopak odrazovat zahraniční investory," upozornili analytici spořitelny.

Existují i země, které mají více sazeb firemních daní. Ty se zpravidla odvíjejí od velikosti firmy nebo výše zisku. Týká se to například Francie, Lotyšska, Maďarska, Velké Británie nebo Belgie.

Autoři: ,

Mizejí už i chodníky. Ústecké ghetto se vymyká, čeká ho nový režim

Premium Ve čtvrti Mojžíř v Ústí nad Labem, která se za dvacet let změnila ze solidního sídliště v ghetto, nastane nový režim....

Zabaveno. Policie hon na Savova nevzdává, vzala mu nemovitosti a sto milionů

Premium Kontroverzní podnikatel František Savov je už sedm let obviněn v případu obřích daňových úniků a zhruba stejnou dobu se...

Vlak do Chorvatska klidně zruším, pokud problémy s ním neustanou, tvrdí Jančura

Premium Skupina Student Agency se během léta zvedla z covidového dna, přesto za sebou táhne půlmiliardový účet a chybí jí i...

Mohlo by vás zajímat