Středa 20. října 2021, svátek má Vendelín
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Ekonomika

Firemní daně v Česku jsou pod průměrem EU, nejvyšší má Malta

Výroba aut foto: Reuters

PRAHA - Daň z příjmu právnických osob ve výši 19 procent je v České republice pod průměrem zemí EU, který činí 22 procent. Nejnižší základní sazbu daně z příjmů firem mají v Bulharsku a na Kypru, nejvyšší na Maltě a ve Francii. Vyplývá to z analýzy České spořitelny.
  15:46

Za posledních 13 let se průměrná sazba daně v EU snížila o zhruba osm procentních bodů. Řada zemí ovšem k dani ještě využívá různé formy přirážek nebo lokálních sazeb. Při jejich započtení pak sazba vychází na 24 procent.

Sazby daně z příjmů firem se snižují v celé Evropské unii. V Česku se uskutečnilo od roku 1993, kdy sazba daně byla 45 procent, až dodnes 11 změn. Změny ale podle analýzy nebyly nijak skokové, všechny snižovaly tu předchozí sazbu ne více než o čtyři procentní body.

Automobilka Kolín T.P.C.A. Toyota.

Ilustrační foto

Sazbu firemní daně jako ČR má Polsko a mělo ji i Slovensko. To ji ovšem od letoška zvýšilo o čtyři procentní body na 23 procent. Nejnižší, desetiprocentní sazbu mají Bulharsko a Kypr, následuje Irsko s 12,5procentní sazbou. Naopak nejvyšší sazbu mají Malta (35 procent), Francie (33,33 procenta), Belgie (33 procent) a Španělsko (30 procent). Francie i Malta mají základní sazbu ve stejné výši minimálně od roku 1998.

Více sazeb firemních daní? Jinde je to běžné

Sazby a vývoj korporátních daní jsou podle analýzy v jednotlivých státech pečlivě sledované, protože jejich výše hraje velkou roli při rozhodování obchodních společností o investicích. "Nejsou to však jen sazby, ale obecně složitost daňových systémů jednotlivých zemí, které mohou lákat či naopak odrazovat zahraniční investory," upozornili analytici spořitelny.

Existují i země, které mají více sazeb firemních daní. Ty se zpravidla odvíjejí od velikosti firmy nebo výše zisku. Týká se to například Francie, Lotyšska, Maďarska, Velké Británie nebo Belgie.

Autoři: ,

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Test sluchátek: Z šesti novinek nás nejvíce nadchly ty nejlevnější

Premium Test zcela bezdrátových sluchátek přinesl docela neobvyklé překvapení: úplně nejlevnější model v celkovém hodnocení...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat