Pátek 3. prosince 2021, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma ČKD končí se správou tunelu Blanka. Kvůli dluhům vypověděla Praze smlouvu

Ekonomika

  15:05
PRAHA - Správce tunelu Blanka předčasně končí. Firma ČKD Praha DIZ vypověděla smlouvu hlavnímu městu Praha. Oficiálním důvodem jsou pohledávky ve výši stovek milionů korun, které firma na metropoli vymáhá. Podle náměstka primátorky pro dopravu Petra Dolínka (ČSSD) se Praha na předání provozu tunelového komplexu připravuje už několik týdnů, spravovat ho bude městská společnost Technická správa komunikací.

Jeden z vjezdů do tunelového komplexu Blanka. foto: ČTK

Společnost měla na starosti tunel ve stávajícím zkušebním provozu. Zajišťovala v něm mimo jiné svícení, úklid či kabelová vedení. Praha už několik měsíců chystá výběrová řízení na tyto činnosti.

Společnost ČKD Praha DIZ se zároveň u arbitrážního soudu domáhá zaplacení více než 779 milionů korun. Tunel Blanka byl otevřen loni v září, ČKD Praha DIZ měla na starosti technologickou část stavby - placení za tuto část díla se týká i arbitrážní spor.

Žalobu na Prahu firma podala v polovině letošního ledna. Obě strany spolu na konci loňského roku vedly bezvýsledně smírčí řízení. Spor nebude mít podle Dolínka na provoz tunelů žádný vliv.

Firmu miliardáře Petra Speychala vyšetřuje specializovaný finanční úřad, takzvaná daňová Kobra, v polovině května v jejím sídle zasahovala protikorupční policie. Podle Lidových novin dluží na daních 791 milionů korun.

Autor:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat