Neděle 4. června 2023, svátek má Dalibor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma innogy podala trestní oznámení na energošmejdy. Podle ředitele využívají lži a nátlak

Ekonomika

  13:27
Firma innogy podala trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli praktikám takzvaných energetických šmejdů. Nekalé praktiky podvodníků vůči innogy a jejím zákazníkům podle něj naplňují skutkové podstaty trestných činů, jako jsou podvod, vydírání, porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže nebo práv k ochranné známce. Firma má podezření, že nejde o činnost jednotlivců, ale o organizovanou činnost.
Elektroměr (ilustrační foto)

Elektroměr (ilustrační foto) foto: Shutterstock

„Máme prokazatelné důkazy o tom, že energetičtí šmejdi opakovaně obcházejí naše zákazníky a klamavě je informují o tom, že innogy na českém trhu končí. Za pomocí lží a nátlaku se je snaží donutit k přechodu k jiným dodavatelům energií. Takové jednání musíme zastavit. Svým neetickým a často agresivním chováním poškozují dobré jméno innogy a především škodí jednotlivým zákazníkům,“ uvedl v pondělí generální ředitel innogy Česká republika Tomáš Varcop.

Podle Evropské komise smí E.ON koupit část innogy. Musí ale prodat její aktivity v Česku

Opakované útoky podomních prodejců na zákazníky innogy mají podle firmy celorepublikový dosah. Trestní oznámení společnost podala v Ostravě, a to kvůli tomu, že poslední zdokumentované případy podvodného jednání se odehrály právě v Moravskoslezském kraji.

V Krnově na Bruntálsku na začátku letošního roku i přes zákaz podomního prodeje podle firmy prodejci obcházeli místní obyvatele, neoprávněně se vydávali za zástupce skupiny innogy a nabízeli spotřebitelům nové smlouvy. Podobný případ se stal loni v prosinci v Přerově. I zde se podle společnosti podomní obchodníci vydávali za pracovníky innogy.

Nejprve obešli obyvatele dvou domů s cílem donutit je změnit dodavatele elektřiny nebo plynu. Když neuspěli, uzavřeli všem nájemníkům přívod zemního plynu s tím, že dokud nepodepíší novou smlouvu, nebude jim dodávka plynu obnovena, uvedla firma. „V žádném případě nechceme, aby bylo naše jméno spojováno s podvody a vydíráním, proto jsme celou záležitost předali policii. Během vyšetřování jsme připraveni poskytnout veškerou možnou součinnost,“ doplnil Varcop.

Investoři vedení Macquarie ovládnou distributora plynu innogy Grid Holding

Firma připomněla, že její prodejci jsou vždy vybaveni originálním identifikačním průkazem. „Každý z nich má přidělený svůj jedinečný kód. Ten obsahuje celkem deset znaků. Na identifikačním průkazu v podobě plastové kartičky je uvedeno logo innogy, jméno a příjmení prodejce, datum platnosti a telefonní číslo na bezplatnou zákaznickou linku innogy. Stačí proto vytočit 800 331 331 a nechat si ověřit totožnost prodejce a jeho oprávnění nabízet produkty innogy,“ dodala.

Autor:

Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu
Voňavé a čisté oblečení? Vyzkoušejte dezinfekci od Sanytolu

Sanytol je jedničkou u přípravků do kuchyně i koupelen, znáte ale dezinfekci na prádlo? Že ne? Zapojte se s námi do testování a vyzkoušejte novinku...