Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firma stahuje z prodejen další minerálky Aquila

Ekonomika

  15:29aktualizováno  16:32
KARLOVY VARY - Společnost Karlovarské minerální vody (KMV) dnes začala dobrovolně a preventivně stahovat z trhu i některé další šarže neperlivých vod Aquila Aqualinea o obsahu 1,5 litru.
Kohoutková voda - ilustrační foto.

Kohoutková voda - ilustrační foto. foto: Shutterstock

U šarže z 20.května Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) zjistila přítomnost koliformní bakterie a bakterie Escherichia coli. Kontrolní analýza dalších vzorků pramenité vody Aquila Aqualinea přítomnost nepřípustných bakterií Escherichia coli neprokázala, oznámil dnes mediální zástupce KMV Michal Donath.

Firma KMV se rozhodla s ohledem na to, že tyto šarže byly vyrobeny 20. května, 23. května, 24. května v rozmezí mezi dvěma hloubkovými sanitacemi.

Nebezpečná E.coli?

Podobných bakterií existuje velké množství typů. Některé jsou pro člověka neškodné, jiné nebezpečné. Nový kmen Escherichie coli, který působí krvácivé průjmy, si letos v Evropě vyžádal asi 50 mrtvých.

Proto stáhne preventivně také produkty Aquila Aqualinea z celého tohoto výrobního cyklu. Jedná tak přesto, že inspekce nezjistila při bezprostřední kontrole ve výrobním závodě v pátek žádné pochybení ve výrobním procesu, uvádí se v tiskovém sdělení.

Spotřebitelé, kteří výrobek Aquila Aqualinea šarže značené číselnými řadami 20. 5. 12/E, 23. 5. 12/E a 24. 5. 12/E dosud mají doma, se mohou telefonicky obrátit na informační linku výrobce na telefonním čísle 800 11 10 11. Mohou si sjednat návštěvu obchodního zástupce, který jim vodu vymění za výrobek z jiné šarže. Jeho návštěvu si lidé mohou rovněž vyžádat i e-mailem na adrese info@mattoni.cz.

Už předtím začala společnost z trhu stahovat jednu šarži balené neperlivé vody Aquila. "Na základě upozornění SZPI zahájila společnost KMV v pátek ráno preventivní stahování jedné výrobní šarže pramenité neperlivé vody Aquila Aqualinea z trhu. Jde o produkty vyrobené 20. května 2011. Výrobní šarže má označení A015-00056," uvedl mediální zástupce KMV Michal Donath.

Kontrola výrobních postupů a kontrolních rozborů laboratoře KMV, kterou provedla SZPI přímo u tohoto výrobce, podle Donatha neprokázala žádné nedostatky ve výrobním procesu ani v práci laboratoře.

Bakterie zjištěného typu se vyskytují ve velkém počtu kmenů a ne všechny jsou lidskému zdraví škodlivé, upřesnila vedoucí laboratoře KMV Dana Jírovská. Společnost KMV tvrdí, že do přesného určení konkrétního kmene bakterie v Národní referenční laboratoři proto není důvod k obavám.

Výsledky budou až v pátek
Vadný vzorek našli inspektoři SZPI při úřední kontrole v tržní síti. Produkt nese přesný název AQUILA AQUALINEA neperlivá, pramenitá voda. "V uvedené balené vodě byly smluvní laboratoří Eurofins CZ zjištěny koliformní bakterie a bakterie Escherichia coli, které jsou pro tento typ výrobku nepřípustné," uvedl mluvčí inspekce Michal Spáčil.

Podle Spáčila budou výsledky kontroly z národní referenční laboratoře k dispozici patrně až v pátek. Mají zejména vyloučit, že nejde o stejný patogen Escherichie coli, který způsobuje krvácivé průjmy a letos si v Evropě vyžádal asi 50 mrtvých.

SZPI poslala vzorek bakterií z vody Aquila do národní referenční laboratoře z opatrnosti. "O dalším postupu se rozhodne až na základě výsledků této kontroly," uvedl Spáčil.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat