Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Firmě se nezdají Fischerovy rady, Pražská strojírna požaduje vrácení honoráře

Ekonomika

  12:35
PRAHA - Někdejší velvyslanec ve Francii a kandidát na prezidenta Pavel Fischer musí řešit nesrovnalosti ohledně svého poradenství pro Pražskou strojírnu. Její vedení po něm žádá vrátit větší část honoráře i vydat písemnou zprávu.

Pavel Fischer. foto:  Dan Materna, MAFRA

To spojení bylo logické. Pavel Fischer trh ve Francii dobře znal a díky dobré orientaci v zemi mohl městské firmě přihrát zajímavé zakázky. Pražská strojírna je dcerou pražského dopravního podniku a až do února loňského roku měla řadu ambiciózních plánů ohledně zahraniční expanze.

Rozdělený národ

Své výhybky, křížení či servis tramvajových tratí – který provádí i v Praze – však do Iráku, Maroka či dalších zemí zatím „neprotlačila“.

Zároveň začaly vyplouvat na povrch nezvykle vysoké náklady na jednání s obchodními partnery či na vozový park a další výdaje vedení firmy v čele s loni odvolaným šéfem Vladimírem Říhou. Na něj pak nové vedení podalo v květnu trestní oznámení.

Kde je zpráva?

Vlna pochyb zasáhla i Pavla Fischera, který v minulosti reprezentoval Česko jako velvyslanec ve Francii a naposledy působil ve funkci ředitele výzkumné společnosti STEM. Na jeho angažmá v Pražské strojírně upozornil nezávislý audit společnosti EY ze srpna loňského roku.

KAUZA PRAŽSKÉ STROJÍRNY

■ Jde o dceřinou společnost pražského dopravního podniku sídlící v pražské Vinoři.

■ Z abývá se třeba péčí o kolejové svršky či výrobou různých produktů zejména pro tramvajové tratě. Má asi 150 zaměstnanců.

■ Až do začátku loňského roku ji zhruba deset let vedl manažer Vladimír Říha. V té době chystal ambiciózní expanzi do Iráku, kde chtěl, aby se strojírna podílela na stavbě tramvajových tratí.

■ Vedení mateřského dopravního podniku jeho vizím neuvěřilo a začalo prověřovat hospodaření firmy.

■ Říhu a jeho kolegy odvolalo a nechalo si vypracovat dva různé audity, forenzní prověření odevzdala loni v srpnu společnost EY.

■ Kontroly se zabývaly především neobvykle vysokými výdaji na útraty manažerů, honosný vozový park či za přepychové večeře a dary pro obchodní partnery.

Někdejší ředitel strojírny Vladimír Říha s ním podepsal v březnu 2016 smlouvu, která počítala s tím, že během čtyř měsíců dodá analýzu trhu ve Francii a odpoví na otázku, zda má smysl se tam aktivně ucházet o zakázky. Za každý měsíc dostal Fischer zaplaceno 110 tisíc bez DPH a na konci června téhož roku odevzdal dohodnutou zprávu o trhu.

Právě tento dokument současné vedení – které nastoupilo za odvolaného Říhu na začátku roku 2017 – dosud nevidělo. „Pražská strojírna má od Pavla Fischera k dispozici pouze krátkou zprávu v délce 39 stran (odevzdanou v květnu 2017 – pozn. red.), dlouhou zprávu v rozsahu 108 stran nemáme k dispozici a pan Fischer nám ji ani přes urgence dosud nevydal,“ uvedl pro LN člen představenstva Róbert Masarovič.

Na přímou otázku, proč k tomu nedošlo, zaslal Pavel Fischer obecnější odpověď. „Novému vedení Pražské strojírny jsem dodal všechny potřebné dokumenty podle dohody, a to ve formě, na které jsme se dohodli,“ sdělil.

Nesouhlasí ani se zpochybňováním jeho poradenské činnosti pro strojírnu na francouzském trhu. Hodnotu odvedené práce, odměněnou na základě faktur celkovou částkou 1 035 176 korun bez DPH, rozporoval už zmíněný audit EY i manažeři společnosti.

„Poskytl jsem veškeré dohodnuté plnění. Pokud vím, hodnotu odvedené práce společnost nechala přezkoumat znalcem, žádné pochybení nebylo zjištěno,“ oponoval Fischer. Už dříve tvrdil, že neuskutečnění zakázek, o nichž s francouzskými partnery v průběhu roku 2016 jednal, nebylo jeho rozhodnutím.

Nechtěné dodatky

S bývalým vedením Pražské strojírny podepsal po odevzdání výše zmíněné stostránkové práce dva dodatky k původní smlouvě. Měly zajistit poradenskou práci až do konce června 2017.

„Prodloužení beru za výraz spokojenosti s odváděnou prací. Náplní práce bylo prosadit českou firmu na regulovaném a vysoce konkurenčním trhu ve Francii, což vyžaduje obrovskou zkušenost, vizitku a nasazení. Nabídl jsem vše,“ prohlásil Fischer.

Pavel Fischer.
Pavel Fischer.

Faktury v tomto období poslal za období srpna a září 2016, druhou pak za říjen až prosinec téhož roku, celkem více než 680 tisíc is DPH. Tuto částku už řadu měsíců strojírna po Fischerovi vymáhá. Má za to, že dodatky – na jejichž realizaci minulé vedení tyto peníze platilo – neměly být vůbec podepsány, protože úkol už byl podle ní splněn odevzdáním zprávy o trhu z června 2016.

„Pražská strojírna požaduje po Pavlu Fischerovi vrácení peněz vyplacených za rok 2016, což pan Fischer opakovaně odmítl. Další právní postup společnost zvažuje,“ podotkl Masarovič. Fischer jako odpověď na výzvy vypracoval druhou, kratší zprávu o trhu v rozsahu 39 stran. Mimo jiné v ní popisuje svá obchodní jednání s případnými partnery.

Zakázky Pražské strojírny ve Francii za uplynulá období pak auditoři společnosti EY spočetli na 190 tisíc korun a není v tuto chvíli jasné, zda firma v budoucnu na tento trh ještě zamíří.

LN se pokusily získat i vyjádření bývalého ředitele Vladimíra Říhy, který Fischera najal a sám velmi aktivně prosazoval expanzi na řadu zahraničních trhů. Jeho číslo, které v minulosti používal, však nebylo dostupné.

Příliš drahý mercedes

Kauze Pražské strojírny, která předloni skončila ve ztrátě 33 milionů, se LN věnují dlouhodobě. Naposledy loni v listopadu upozornily na její zřejmě nejdražší problém.

Bývalý šéf Říha podepsal na vlastní pěst nákup brousicího stroje na ošetřování tramvajových kolejnic, který vyjde celkem na zhruba 109 milionů. A to se ještě podařilo dohodnout s bankou výhodnější úvěr. Nic to však nemění na skutečnosti, že Říha sám směl uzavírat obchody jen do výše dvaceti milionů korun.

Vedení firmy navíc zjistilo, že na budoucím provozu vozu Mercedes bude strojírna v následujících deseti letech tratit přibližně 92 milionů. I proto se vedení mateřského dopravního podniku rozhodlo rozšířit trestní oznámení, které na Říhu podalo už v květnu.

Interaktivní graf se načítá...
Autor:

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat