18. února 2013 11:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

1,5miliardový zlatý padák naštval Švýcary. Odměny sváže referendum

Odcházející šéf správní rady farmaceutického gigantu Novartis Daniel Vasella. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odcházející šéf správní rady farmaceutického gigantu Novartis Daniel Vasella. | foto: Reuters

CURYCH Rozhodnutí švýcarského výrobce léků Novartis vyplatit odcházejícímu šéfovi správní rady až 72 milionů švýcarských franků (1,5 miliardy korun) vyvolalo vlnu pobouření mezi akcionáři podniku i politiky. Daniel Vasella, který byl šéfem správní rady od roku 1999, obdrží peníze během šesti let ve splátkách po 12 milionech franků, pokud v této době nezačne pracovat u konkurence.

"Podkopává to důvěru v celou ekonomiku. Způsobuje to mimořádnou újmu sociální soudržnosti v naší zemi," uvedla švýcarská ministryně spravedlnosti a policie Simonetta Sommarugaová v rozhovoru pro list Sonntagsblick.

Vasella působil v letech 1999 až 2010 také jako generální ředitel Novartisu. O podrobnostech svého "zlatého padáku" informoval v pátek poté, co se o něm objevily zprávy v médiích. Uvedl rovněž, že hodlá všechny peníze věnovat na charitu.

ČTĚTE TAKÉ:

Zpráva o Vasellově zlatém padáku podle agentury Reuters zřejmě posílí podporu návrhu, aby měli akcionáři právo vetovat nadměrné odměny manažerů.

Švýcaři budou o tomto návrhu hlasovat 3. března v referendu. Návrh podle průzkumů podporují více než dvě třetiny voličů.

Šéf VW si plat chce snížit

Vysoké odměny manažerů jsou často trnem v oku veřejnosti. V sousedním Německu nedávno jedna z vládních komisí navrhla stanovení limitu pro mzdy šéfů firem obchodovaných na burze.

ČTĚTE VÍCE:

V centru pozornosti je nyní mzda šéfa německého automobilového koncernu Volkswagen Martina Winterkorna, jehož plat za loňský rok by podle dosavadních pravidel podniku mohl stoupnout až na 20 milionů eur (přes půl miliardy korun).

Winterkorn, který je nejlépe placeným německým manažerem, se již nicméně vyslovil pro omezení svého platu. Podle listu Der Spigel jeho mzda klesne na 14 milionů eur z rekordních 17,5 milionu eur v roce 2011.

Lidovky.cz, ČTK