Čtvrtek 2. července 2020svátek má Patricie 25 °C přeháňky až bouřky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

10 let knižních paláců. Malá knihkupectví přežila

Před deseti lety se změnil koncept prodejen knih v Česku - nastoupily velké paláce knih. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Před deseti lety se změnil koncept prodejen knih v Česku - nastoupily velké paláce knih. | foto: ČTK

PRAHA Před deseti lety se v Česku začala měnit představa o tom, jak vypadá prodejna s knihami. Do té doby byly knihkupecké krámy spíše stísněnými prostorami, kam se knihkupci snažili vměstnat co nejširší nabídku čtiva. V srpnu roku 2002 se ale na Václavském náměstí v Praze otevřel celý dům s knihami a byť nebyl první, začala s ním nová éra prodávání knih.

Rozhodně ale nástup prodeje knih v obchodních domech nevytlačil stará malá knihkupectví. Oba typy prodeje mají své zvláštnosti. Staromilci se obávali ztráty osobního přístupu, na který byli zvyklí od knihkupců, které v Praze reprezentoval třeba Bohumil Fišer v Kaprově ulici nebo Seidl ve Štěpánské.

Malým knihkupectvím neodzvonilo. Lidé se do nich rádi vracejí.

Malým knihkupectvím neodzvonilo. Lidé se do nich rádi vracejí.

Jiní ale přivítali, že si v knihkupecké samoobsluze mohou vybranou knihu vzít do ruky a kousek si přečíst; jsou tací, kteří chodí číst na pokračování.

"Otevření Luxoru změnilo trh a my jsme na to museli reagovat," řekl Jiří Daniel mladší, spolumajitel rodinného knihkupectví Daniel na Národní třídě. Jeho otec, který v branži pracuje 40 let, otevřel vlastní knihkupectví v paláci Adria už v roce 1989.

Do malých knihkupectví se lidé postupně vracejí

Daniel uvedl, že po otevření blízké velkoprodejny zaznamenal odliv zákazníků. Postupně se ale vracejí, přicházejí noví, mnozí se však zase uchylují k nákupům přes internet. Každopádně Luxor s širokou nabídkou a masivní reklamou, na níž dodnes vydává nemalé prostředky, přinutil malé knihkupce rozšiřovat své služby.

"Konkurence je veliká, snažíme se nabízet to, co jinde není, sázíme na individuální přístup. Desítkám tisíc titulů, které mají velké knihkupecké knihy, se nemůžeme rovnat. Máme kolem 8000 titulů, jsme ale schopni z dalších 30 000 knih do tří dnů cokoli dodat na objednávku," říká knihkupec.

Palác knih Luxor

Palác Luxor otevřela firma Neoluxor v srpnu 2002. Tehdy byl prý největším knihkupectvím ve střední Evropě a v nabídce měl 30 000 titulů. "Dnes jich je 75 000, k tomu dalších 25 000 titulů map a průvodců, 30 000 produktů doplňkového zboží včetně audioknih či DVD a vše hned k dispozici k nahlédnutí, prolistování," vypočítává hlavní výhody velkého obchodního domu jeho zástupkyně Zuzana Turňová. Návštěvníci Paláce Luxor si za deset let koupili 19,5 milionu knih.

Paláce knih slaví deset let. První se otevřel v roce 2002 na Václavském náměstí v Praze.

Paláce knih slaví deset let. První se otevřel v roce 2002 na Václavském náměstí v Praze.

Konkurence v podobě prodejny Academia a Domu knihy na Můstku se Luxor nebál. Dům knihy fungoval tehdy již čtyři roky, otevřel ho pražský knihkupec Jan Kanzelsberger. Dům knihy sice na otevření Luxoru reagoval prostorovou expanzí, loni ale prodejnu firma zavřela, rozhodla se otevírat další pobočky a dnes jich má 44.

Také ti, kdo otevírali Luxor a založili za tím účelem společnost Neoluxor, byli dlouholetí knihkupci Jiří Jirásek a Michal Suchánek, třetím majitelem byl Jan Kolátor. "Vycítili mezeru na trhu v tehdejším způsobu nabídky knih.

Chtěli nabídnout zákazníkům skutečný palác se vším, co k tomu patří - nabídka a přístupnost knih, zaměstnanci, kteří dokážou poradit, doplňkové služby. Palác knih Luxor je stále více oblíbený a navštěvují nás denně tisíce návštěvníků. Stal se tedy tím, co zamýšleli," uvedla zástupkyně obchodu. Dnes Neoluxor provozuje devět prodejen. V roce 2007 založili jeho majitelé sesterskou společnost Neopalladium. Obě firmy před dvěma lety prodali slovenské společnosti Central European Books, v tisku se psalo o ceně 200 milionů korun.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...