27. března 2014 10:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

10 let v obrazech: Hušákovo předrahé dítě, které zlomilo Sazce vaz

Pásku v národní trikoloře přestřihl v roce 2004 prezident Václav Klaus. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pásku v národní trikoloře přestřihl v roce 2004 prezident Václav Klaus. | foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

PRAHA Přesně před deseti lety, necelý měsíc před hokejovým šampionátem, se v pražské Libni otevřela největší česká sportovní hala nesoucí tehdy název Sazka Arena. Megalomanská stavba spolykala více než 7,2 miliardy korun a znamenala začátek konce éry loterijního bosse Aleše Hušáka v čele Sazky.

Slavnostního večera, který byl ve znamení hudby, tance, barev a světel, se tehdy zúčastnila řada umělců a sportovců včetně legendární atletky Dany Zátopkové nebo někdejších hokejových reprezentantů Jiřího Holečka a Augustina Bubníka. Hala pro 18 tisíc lidí, která kromě hokeje může sloužit řadě dalších sportů i kultuře, až začátkem dubna dostala v březnu 2008 nové jméno – O2 arena.

Po úspěšném zahájení provozu v nové hale jen málokoho napadlo, že se jedna z nejmodernějších staveb svého druhu v Evropě stane břemenem, které nakonec přivede ke krachu největší českou loterijní společnost. Už během výstavby se ale objevily některé potíže.

Vzkaz Aleše Hušáka.

Pamětní deska zůstala v areně jako memento éry Aleše Hušáka.

Sazka například nezískala na financování státní garanci, se kterou původně počítala, její vedení v čele s Alešem Hušákem se ale rozhodlo pokračovat dál. Na slavnostní otevření ale nebyl pozván tehdejší premiér Vladimír Špidla (ČSSD).

Drahá legrace

Nepříjemným překvapením byl i celkový účet za stavbu haly, podle Sazky přišla na 7,2 miliardy korun (v médiích se objevila také částka devět miliard, do které je započítáno i luxusní vybavení), původní odhady přitom hovořily o třetině této sumy.

Podle médií navíc celkový účet činil podstatně více, než za kolik se postavily obdobné haly jinde v Evropě. Na další osud Sazky pak mělo neblahý dopad financování stavby, které si firma vedle úvěru zajistila vydáním dluhopisů.

V květnu 2004 Sazka nejprve vydala dluhopisy v objemu 175 milionů eur (tehdy asi 5,6 miliardy korun) se splatností deset let a úročením zhruba 7,4 procenta. O dva roky později ale firma původní dluhopisy nahradila novou emisí, 215 milionů eur (tehdy 6,1 miliardy korun) se mělo splácet 15 let a základní úrokovou sazbu měla dokonce devět procent.

Snížily se tak splátky, ale prodloužením splatnosti a růstem úroků stoupla celková suma, na kterou měla hala přijít, z deseti na asi 15 miliard korun.

Kvůli splátkám dluhopisů se Sazka dostala do hospodářských problémů, snížila také pravidelné odvody sportovním svazům, svým majitelům. Zatímco v roce 2003 dostali od Sazky sportovci přes miliardu korun, o šest let později to bylo pětkrát méně.

I tak ale postupem času loterijní firma přestala stíhat splácet své závazky. Informace o potížích se dostaly na světlo koncem roku 2010 a na jaře 2011 roku už byly Sazka i firma Bestsport (provozovatel O2 areny) v úpadku.

Nově v Kellnerově impériu

Loterijní byznys i halu získaly společně finanční skupiny KKCG a PPF, později se ale rozdělily. V říjnu 2012 první z nich ovládla celou Sazku a loni na podzim se PPF stala jediným majitelem O2 areny.

Na kolik ji hala přišla, není známé, posudek vypracovaný během konkurzu Bestportu odhadl její hodnotu na nejvýše 1,57 miliardy korun. O2 arena přitom během deseti let dokázala najít své místo na trhu, kromě hokeje pravidelně hostí další sporty včetně utkání Davisova poháru nebo koncerty.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK

Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice
Velikonoce s dětmi: Tři tipy na nejkrásnější kraslice

Velikonoce jsou za dveřmi! Připravili jsme pro vás několik tipů na zdobení vajíček, které zvládnete s nejmenšími i staršími dětmi.

Najdete na Lidovky.cz