Středa 14. dubna 2021svátek má Vincenc 6 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

2011: rok, kdy se prali čeští žraloci. Vítek investoval 16 mld.

Podnikatel Radovan Vítek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Radovan Vítek. | foto: Stanislav PeškaČTK

PRAHA Zahraniční investoři letos v boji o nejtučnější sousta na českém trhu propadli. O většinu firemních akvizic se totiž postarali místní "oligarchové". Jejich vliv v tuzemské ekonomice tak opět významně zesílil. A vše nasvědčuje tomu, že ani v příštím roce čeští podnikatelé nebudou spát na vavřínech a porvou se o další kořist.

LN shromáždily přehled 40 nejvýznamnějších firemních transakcí, které se odehrály v letošním roce. Jejich celková hodnota: zhruba 92 miliard korun.

Téměř za polovinou těchto obchodů stáli silní domácí hráči. Nejčastěji Radovan Vítek a Andrej Babiš, v menší míře také investiční skupiny PPF Petra Kellnera, KKCG Karla Komárka či J&T, Penta a Natland.

Kdo letos nejvíc posílil svůj vliv v české ekonomice

Kdo letos nejvíc posílil svůj vliv v české ekonomice - grafika

Nejpilnějším letošním investorem, který si nenechal ujít hned několik zajímavých transakcí, byl miliardář Radovan Vítek. Celkový objem jeho nákupů přesáhl 16 miliard, o rok dříve to bylo "jen" devět miliard. Nejvíce ho zajímaly nemovitosti - maloobchodní plochy a kanceláře.

V oblasti maloobchodu skupovala jeho CPI Group téměř vše od supermarketů přes retail parky až po velké obchodní domy - například centra Olympia v Teplicích a Mladé Boleslavi nebo Penny Markety napříč celou republikou.

Vítek se stal také spolumajitelem převážně kancelářského projektu podnikatele Sebastiana Pawlowského na pražské Národní třídě. CPI totiž získala polovinu ve firmě COPA Centrum Národní. Kancelářské portfolio Vítkova společnost rozšířila o 19 objektů společnosti Reality CZ, která patří skupině PPF. Vítek za ně Kellnerovi zaplatil 5,4 miliardy.

O Sazku se poprali největší investoři

Navázali tak na spolupráci při ovládnutí loterijní firmy Sazka. Vítek totiž zkraje roku prodal své pohledávky za zadluženou Sazkou právě Kellnerovi, čímž mu umožnil stát se ve finále jejím novým majitelem. Peníze za loterijní společnost, celkem 3,81 miliardy korun, složil Kellner na společnou hromádku s Karlem Komárkem a oba se teď o její vlastnictví i provozování dělí.

Případ prodeje Sazky byl pro letošní rok příznačný - o tuto kořist se "poprali" ti největší finanční žraloci operující na českém trhu, ze zahraničních investorů neprojevil zájem nikdo. Kromě Vítka, Kellnera a Komárka se o Sazku ucházela i česko-slovenská investiční skupina Penta v čele s Markem Dospivou nebo uhlobaron Pavel Tykač.

Penta se v příštím roce chystá na expanzi. "Letos Penta uskutečnila prodeje společností Žabka, Drumet a TES Vsetín. Jsme proto připraveni na akvizice a máme prostředky na jejich financování," připomněl ředitel odboru analýz v Penta Investments Vít Nantl.

ČTĚTE TAKÉ:

Komárkova skupina KKCG kromě podílu v Sazce získala cestovní kancelář Nev-Dama, tuzemskou jedničku na trhu zimních dovolených. A hodlá pokračovat v nákupech jak v Česku, tak ve světě.

"Pro tyto účely máme alokovány volné finanční prostředky v řádu miliard korun. Investice budou směřovat zejména do stávajících strategických oblastí: do oboru ropy a plynu a dále do cestovního ruchu," řekl LN mluvčí KKCG Dan Plovajko.

Babiš skoupil několik firem

Co do počtu i objemu akvizic byl letos dvojkou firemních investic v tuzemsku holding Agrofert druhého nejbohatšího Čecha Andreje Babiše. Během uplynulých 12 měsíců stihl ovládnout lesnické firmy Wotan Forest a Uniles, Mlékárnu Hlinsko, Agropodnik Domažlice, Agropodnik Hodonín, výrobce biopaliv Ethanol Energy a potravinářskou firmu Zedníček.

Největší letošní Babišův nákup - akvizice pekáren United Bakeries - se však prozatím zadrhl na váhání brněnského Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který transakci stále posuzuje. Má totiž pochybnosti, zda dohodnuté převzetí skupiny United Bakeries nepovede k dominantní pozici Agrofertu na českém trhu s pečivem.

Stagnující ekonomika obrací zájem investorů spíše ke konzervativním oborům, které tolik nepodléhají výkyvům poptávky. Typickým příkladem jsou právě zemědělské a potravinářské firmy, které letos skupoval hlavně Babišův Agrofert.

Aktivní v tomto oboru byla také investiční skupina Penta, která propojila své aktivity v oblasti masného průmyslu s plzeňskou společností Schneider-Group podnikatele Roberta Schneidera. Za povšimnutí stojí i další transakce, při níž nadnárodní skupina Glencore International odkoupila za 1,1 miliardy eur výrobu rostlinných olejů bývalé Setuzy v Ústí nad Labem.

Letos se odehrály výrazné změny také v oblasti médií. Vlastník mediální agentury Médea Jaromír Soukup odkoupil od realitního magnáta Sebastiana Pawlowského časopisy Týden a Instinkt. Změnil se také vlastník týdeníku Euro. Vydavatelství Euronews od skupiny PPF odkoupil Milan Procházka, spolumajitel makléřské firmy Wood & Company.

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 24 000 - 26 000 Kč