10. března 2014 17:10, aktualizováno  17:41 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

25 tisíc kubíků betonu a uzavřená Národní. Quadrio dostalo glajchu

Multifunkční objekt Quadrio v Praze byl 10. března představen novinářům při příležitosti dosažení nejvyššího bodu stavby.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Multifunkční objekt Quadrio v Praze byl 10. března představen novinářům při příležitosti dosažení nejvyššího bodu stavby. | foto: ČTK

PRAHA Do výšky 35 metrů nad zemí se vyšplhal komplex Quadrio stojící v Praze na místě vestibulu metra stanice Národní. Obchodně-kancelářsko-obytný komplex s náměstíčkem by měl po dvou letech prací otevřít už na podzim letošního roku. V pondělí zástupci developera CPI Group a radnice Prahy 1 slavnostně završili takzvanou glajchu – dovedení hrubé stavby do střechy.

25 tisíc kubíků betonu a práce více než tisíce lidí – výstavba komplexu Quadrio (původně pojmenovaného jako Copa Centrum) trvá už dva roky a vyžádala si uzavření stanice metra Národní třída i rozsáhlý archeologický průzkum.

Zatímco nový vestibul metra by měl být otevřen už v červenci letošního roku, samotné Quadrio by mělo podle plánů otevřít až na přelomu října a listopadu. Nákupní galerie zaujímá dvě podzemní a dvě nadzemní podlaží s obchody o celkové ploše 8 500 metrů čtverečních. Obyvatelé 19 bytů, a nájemci obchodních a nebytových prostor mohou využít 250 parkovacích míst v podzemním parkovišti.

Anketa

Líbí se vám nový multifunkční komplex Quadrio uprostřed Prahy?

Ano, oživí to léta zanedbané místo. 105
Ne, do historického centra se podobný gigant nehodí. 331
Nevím, neumím to posoudit. 14

„Quadrio se na území naší městské části výrazným způsobem podílí na vytváření nového veřejného prostoru, který zejména v případě lokality Národní třída byl ještě donedávna velkou bolístkou. Do této části historického centra Prahy 1 se tak vedle turistického ruchu vrátí i běžný život s rozmanitou nabídkou služeb a nákupních, pracovních i odpočinkových kapacit. Vzniklé náměstí s kavárnou, restaurací a zelení navíc jako celek naváže na systém našich městských pěších zón,“ řekl novinářům starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Multifunkční objekt bude mít čtyři podzemní a osm nadzemních podlaží. Tvořit ho bude celkem šest budov, pět věží kanceláří a samostatně stojící bytový dům. Z obchodních ploch už jsou pronajaty takřka všechny, u kancelářských zatím CPI s velkými zájemci stále jedná.

Zbývá pět bytů

„U pronájmu kancelářské části jsme v pokročilé fázi jednání s pěti významnými hráči, kteří v případě uzavření smlouvy obsadí větší část celkové kapacity,“ poznamenal ředitel pronájmů kanceláří v CPI Group Pavel Skřivánek s tím, že jasněji by mělo být zhruba do tří měsíců. Většině potenciálních nájemců kanceláří však prý stávající smlouvy končí až v příštím roce.

Jedno patro obsadí i investor, který se tam přestěhuje z pronajaté budovy na Václavském náměstí. Tu chce shodou okolností její majitel Flow East zbourat a postavit místo ní diskutovaný Květinový dům.

Cena bytů o ploše 44 až 165 metrů čtverečních se pohybuje mezi 100 až 150 tisíci korun za m². Podle ředitele developmentu CPI Group Igora Klajmona vtuto chvíli zbývá na prodej pět bytů.

Pawlowski svůj podíl prodal

Národní se změní. Copa centrum bude složeno se šesti propojených budov.

Jediným investorem projektu Quadrio je CPI Group, která koupila na začátku loňského roku za nezveřejněnou částku zbývající podíl v projektu Copa Centrum Národní od švýcarského podnikatele Sebastiana Pawlowského. Chystané centrum následně přejmenovala na Quadrio.

CPI Group se do administrativního a nákupního projektu zapojila již v létě 2011, kdy od Interco Holding GmbH odkoupila 50procentní podíl v developerské firmě Copa Centrum Národní, čímž se stala partnerem společnosti Pawlowski AG. Původní dohoda s odkupem zbývající části počítala až po dokončení výstavby.

mevMartin Nevyhoštěný

Najdete na Lidovky.cz