5. ledna 2011 10:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

250 tisíc lidí zlákal levný proud, chtějí ušetřit až sedm procent nákladů

Elektřina (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Elektřina (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Příležitost ušetřit několik procent z účtů za elektřinu si Češi nenechávají uniknout. Během loňského roku změnilo dodavatele rekordních bezmála 250 000 zákazníků, z toho rekordních 184 domácností, zatímco o rok dříve to bylo jen necelých 97 tisíc odběratelů proudu.

Příležitost ušetřit několik procent z účtů za elektřinu si Češi nenechávají uniknout. Během loňského roku změnilo dodavatele rekordních bezmála čtvrt milionu zákazníků, zatímco o rok dříve to bylo jen necelých 97 tisíc odběratelů proudu.

V prvních letech po liberalizaci energetického trhu se ke změně odhodlaly hlavně firmy, loni již převody prováděly hlavně domácnosti. Konkrétně z celkových 249 tisíc změn dodavatele na ně připadalo plných 184 tisíc změn. Od srpna se počet převedených domácností trvale pohybuje nad hranicí 20 tisíc měsíčně.

Zájem o změnu roste navzdory tomu, že možnost ušetřit za elektřinu je v případě malých odběratelů omezená. Víc než polovinu celkových nákladů za elektřinu tvoří u domácností regulované platby za distribuci, přenos a obnovitelné zdroje, které jsou u všech dodavatelů stejné.

                                 Pro zvětšení klikněte na grafiku

Počet zákazníků získaných na úkor konkurentů během roku 2010

Nejlevnějším dodavatelem elektřiny je United Energy Trading

Přechodem od bývalého územního monopolu k nejlevnějšímu dodavateli, kterým je United Energy Trading, lze podle kalkulátoru na webu Energetického regulačního úřadu uspořit šest až sedm procent celkových nákladů za elektřinu.

V případě jiných alternativních dodavatelů však změna povede k úspoře méně než dvou procent výdajů.

Největší zisky zaznamenaly společnosti, které sázejí na často kritizované podomní prodejce. Centropol jen za loňský rok získal téměř 70 tisíc nových odběrných míst, Bohemia Energy téměř 50 tisíc a Bicorn přes 25 tisíc.

Centropol se nesoustředí pouze na domácnosti, rychle expanduje také na trhu dodávek pro firmy a státní úřady. V posledních týdnech rozšířil své klientské portfolio například o ministerstva vnitra a životního prostředí, město Olomouc a sázkové kanceláře Fortuna.

K novým dodavatelům plynu přešlo 67 tisíc zákazníků

Rekord padl také v případě dodávek zemního plynu. Podle zatím neúplných údajů Energetického regulačního úřadu, zahrnujících změny za leden až listopad loňského roku, přešlo k jinému dodavateli plynu přes 67 tisíc zákazníků, z toho 60 tisíc tvoří domácnosti.

Plyn - ilustrační foto

Na rozdíl od elektřiny je zde počet úspěšných "nájezdníků" nižší. Pouze dva alternativní dodavatelé do konce loňského roku získali přes deset tisíc zákazníků.

Prvním z nich je Bohemia Energy se 67 tisíci zákazníky, která na trhu s plynem aktivně působí již dva roky.

Dominantní výrobce elektřiny v Česku již koncem loňského roku dodával plyn do 27 tisíc odběrných míst, dalších 33 tisíc získá po uplynutí výpovědní lhůty u původního dodavatele.

"Podařilo se beze zbytku naplnit naše očekávání ohledně počtu zákazníků pro dodávku plynu ke konci roku 2010. I letos bude naše nabídka patřit k těm nejlevnějším na trhu a věříme, že jí oslovíme další zákazníky," uvedl ředitel divize obchod Skupiny ČEZ Alan Svoboda.

RWE je nejdražší, bere plyn z Ruska a Norska

Alternativní dodavatelé se v plynárenství vymezují hlavně proti skupině RWE, do níž patří bývalí monopolní dodavatelé ve všech oblastech Česka s výjimkou Prahy a jižních Čech. Zatímco RWE odebírá plyn z Ruska a Norska na základě dlouhodobých smluv a cenového vzorce, konkurenti nakupují levněji na burzách v západní Evropě.

Rok 2010 v obrazech

Rozdíly v cenách plynu pro malé odběratele dosahují mezi nejlevnějším a nejdražším dodavatelem až 12 procent, tedy víc než v případě elektřiny. Domácnost v rodinném domku, který je vytápěn plynem, může změnou dodavatele ušetřit až tři tisíce korun ročně.

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.