Pátek 5. června 2020svátek má Dobroslav 17 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

30 000 bankéřů na dlažbě. Konec prestižní profese?

Manažer chce spáchat sebevraždu (ilustrční foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Manažer chce spáchat sebevraždu (ilustrční foto) | foto: Shutterstock

LONDÝN Práce v bankovnictví se v poslední době stává relativně rizikovým zaměstnáním. Globální bankovní domy v rámci krocení svých nákladů a změn v hospodaření oznamují rozsáhlé plány propouštění. Další v řadě je největší evropská bankovní skupina HSBC.

Banka, jejíž centrála je v Londýně, včera oznámila, že se chce do roku 2013 zbavit 30 tisíc svých pracovníků. O místo tak přijde desetina z celkového počtu lidí, které po celém světě zaměstnává.

INFOGRAFIKA:

Banka své plány oznámila v rámci zveřejnění výsledků hospodaření za první letošní pololetí. Zisk před zdaněním HSBC překvapivě vzrostl z loňských 11,1 miliardy dolarů na letošních 11,5 miliardy. Akcie HSBC po zveřejnění plánu a výsledků posílily v Londýně o 4,2 procenta na 620 pencí. Vedly si tak nejlépe ze všech titulů v indexu FTSE 100.

Úprk do Asie
Zeštíhlování se dotkne zejména evropských a severoamerických aktivit banky, naopak na rozvíjejících se trzích v Jižní Americe a Asii chce HSBC svůj byznys posílit. Banka v rámci restrukturalizace už propustila 5000 lidí v Latinské Americe, Spojených státech, Británii, Francii a na Blízkém východě.

"Budeme propouštět i nadále. Do roku 2013 se zbavíme ještě dalších zhruba 25 tisíc zaměstnanců," prohlásil generální ředitel HSBC Stuart Gulliver.

Banka v současnosti upouští od často kritizované strategie, kdy "sázela vlajky" svých poboček po celé planetě.

Cílem rozsáhlého programu restrukturalizace, který Gulliver představil před třemi měsíci, má být výrazné snížení nákladů. Pomoci má nejen propouštění, ale také rozprodávání, zavírání nebo zeštíhlení poboček HSBC zaměřených na spotřebitelské bankovnictví ve 39 zemích světa.

Banka už oznámila, že prodá téměř polovinu svých poboček retailového bankovnictví v USA skupině First Niagara Bank přibližně za miliardu dolarů.

HSBC má zájem prodat také portfolio kreditních karet ve Spojených státech, které má v aktivech přes 30 miliard dolarů. Chce tak získat volný kapitál. Podle zdrojů agentury Reuters jsou mezi uchazeči o lukrativní sousto společnosti Capital One Financial a Wells Fargo, dalším by mohla být skupina Barclays.

Propouštět budou i ostatní
HSBC zveřejnila hospodářské výsledky za období do konce června jako první z velkých britských bank. Tento týden ji budou následovat zmiňovaná Barclays, Royal Bank of Scotland nebo Lloyds a podle odborníků lze čekat další škrty v řadách zaměstnanců.

Rivalové HSBC snižováním stavů a reorganizováním svých aktivit reagují na dluhovou krizi v eurozóně, která tvrdě poznamenala jejich příjmy z obchodů s obligacemi. Navíc přísnější regulace omezují investorům návratnost.

Banka ve své zprávě zároveň zmínila i rizika, která hrozí oživování světové ekonomiky ze sílících regulací souvisejících se snahami některých vlád vypořádat se s dluhovou krizí a látáním děr ve svých rozpočtech. "Rychlost a dopad změn v oblasti regulace se nadále zvyšuje. Ve stejné době se ale zdá, že oživování světové ekonomiky povážlivě ztrácí své tempo," uvedla HSBC ve své zprávě.

,
Premium

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Premium

Fotbalový bohém Fenin: Jsem jájínek, ale ne troska

Martin Fenin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Slýchává, jak promarnil svůj talent, on naopak namítá, že toho prožil tolik, co za třicet životů. Bohém Martin Fenin se...

Premium

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!