17. června 2011 15:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

5 tipů jak přežít v dopravní zácpě

Dopravní zácpa (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dopravní zácpa (ilustrační foto) | foto: Lidové noviny

Zaskočila vás na silnici nečekaná kolona? Nemůžete se hnout z místa? Buďte připraveni, ať dokážete vydržet v klidu i několik hodin.

Dopravní kolaps je v našich končinách charakteristický spíše pro zimní období, ale chystané blokády stávkujících odborářů nebo třeba hromadné cesty na dovolenou dokáží způsobit také nepříjemný špunt. Buďte proto připraveni na nejhorší a nenechte se případnou dlouhostojící kolonou vyvést z míry.

Více k tématu najdete na www.autoweb.cz

Mějte natankováno
Osobní auto spotřebuje při běhu na volnoběh přibližně dva litry paliva na hodinu. V zimě vám motor topí, v létě zas pohání klimatizaci. Počítejte proto se zdržením a nejezděte s prázdnou nádrží. V koloně těžko doběhnete někam pro kanystr a vaše odstavené auto způsobí ještě více problémů.

Hlídejte stav auta
Zvláště v letních měsících je auto náchylnější k přehřívání v koloně. Hlídejte proto teplotu chladící kapaliny. Přehřátému motoru můžete krátkodobě ulevit tak, že vypnete klimatizaci a pustíte do kabiny horký vzduch na maximum.

Informujte ostatní i sebe
Stresující situaci zmírníte především tím, že informujete spolupracovníky nebo blízké, že přijedete později nebo vůbec. Poslouchejte také rádio a informujte se o možných objížďkách nebo o situaci před vámi. Budete mít lepší přehled o tom, kdy dorazíte do cíle.

Sledujte okolí
Používejte pokud možno krajní pruhy, ať máte větší šanci dostat se z dálnice nebo magistrály a odbočit na některou z bočních méně exponovaných cest. Snažte se také zmírnit agresivitu vůči ostatním, spíše se chovejte přátelsky a případně se snažte ostatním řidičům v nouzi pomoci. Zmírníte tím celkové napětí.

Zabavte se a buďte připraveni
Dlouhé stání v koloně si můžete krátit například četbou nebo hraním her na mobilním telefonu. Kupte si proto ráno u pumpy nějaký časopis nebo noviny. Od nudy a únavy vám pomůže i malá rozcvička, pokud to umožňují okolnosti. Počítejte se zpožděním a vezměte si do auta pití a nějakou svačinu. Je těžké odhadnout, jaké zdržení vás může potkat, ale vždycky raději kalkulujte s tou horší variantou. Je lepší být pak příjemně překvapen.

Více na Autowebu:

ve spolupráci s Autoweb.cz