Čtvrtek 25. dubna 2024, svátek má Marek
130 let

Lidovky.cz

5G sítě dovolí operace ‚na dálku‘. Umožní lékařský dohled přes internet

Ekonomika

  5:00
Barcelona - Už několik let se na veletrhu MWC v Barceloně intenzivně hovoří o 5G sítích, letošní ročník byl ale jasně ve znamení odklonu od teorie a nástupu praxe. Výrobci se předháněli v představování spotřebitelských 5G řešení, dočkali jsme se také ukázek nových možností 5G sítí, které běžný spotřebitel nejspíš moc nezaregistruje.

Nové technologie mohou představovat revoluci v medicíně. foto: Reuters

Aby se na veletrhu věnovaném spotřební elektronice a speciálně mobilní technice stála fronta na přímý přenos z operace tlustého střeva, to je dost nevídaná záležitost. Ale přesně k tomu došlo během letošního ročníku veletrhu MWC v Barceloně. Důvod byl jednoduchý: zatímco tým lékařů v blízké Hospital Clinic Barcelona začal s vyjímáním nádoru z tlustého střeva pacienta, ve zhruba tři kilometry vzdáleném sále na výstavišti Fira Gran Via přítomným návštěvníkům celý průběh komentoval doktor Antonio Maria de Lacy. Ten byl dohlížejícím lékařem a v průběhu operace poskytoval kolegům rady.

Dohled na operace. Díky 5G

V podstatě vcelku rutinní procedura tu měla za úkol ukázat, k čemu budou v praxi dobré mobilní sítě páté generace, tedy 5G. Jejich vysoké přenosové rychlosti, extrémně nízká odezva (minimální zpoždění přenosu informací - pozn. red.) a schopnost garantovat tuto kvalitu služby, přinesou v blízké budoucnosti zcela nové praktické aplikace mobilního internetu.

Půjde především o takovéto „kritické“ záležitosti. Přes 5G by mohli lékařští specialisté dohlížet na operace prováděné klidně na jiném kontinentu, mluví se i o tom, že by dokonce mohli na dálku za pomoci robotů některé operace takto provádět. Právě 5G přitom zaručí, že nedojde k výpadku spojení nebo krátkodobému zádrhelu, který by mohl být vdanou chvíli fatální.

Na jednom ze stánků na výstavišti se prezentovaly také možnosti takzvané 5G záchranky, kde byl schopen lékař opět na dálku radit osazenstvu výjezdového vozu s tím, jak mají bojovat o život pacienta. Takový postup by mohl zcela změnit dosavadní praxi, kdy k vážnějším případům kromě sanitních vozů se zdravotníky vyjíždí i lékař. Ten by naopak mohl zůstávat v nemocnici a připravit se na vážnější případy.

Pro běžného uživatele jsou toto příklady aplikace 5G sítí, u kterých doufá, že je nikdy nebude potřebovat, ale na druhou stranu je vlastně téměř jisté, že se s nimi někdy v budoucnu setká. 5G sítě asi nepřinesou v každodenní praxi tak viditelné změny, jako tomu bylo při nástupu čtvrté generace, tedy LTE sítí. 

Rychlejší datové přenosy, kterých budou schopny dosáhnout nové 5G mobilní telefony (jichž bylo na MWC představeno opravdu hodně), uživatel mnohdy nepocítí, jelikož rozhodující pro něj je často rychlost, jakou mu službu z internetu „servíruje“ poskytovatel (a nikoli absolutní rychlost sítě). Zjednoduše řečeno, u 5G nebude záležet na přenosové rychlosti sítě, ale na tom, jak rychle vám třeba onen streamovaný film do telefonu pošle daná služba.

V rámci nástupu 5G ale bude muset Evropa vyřešit i jednu velmi palčivou otázku. Tou je bezpečnostní riziko, které mohou představovat čínští dodavatelé infrastruktury. Huawei patří v oblasti 5G k průkopníkům a zdá se, že bez něj se zcela místní budování neobejde. Evropští operátoři si přitom už teď stěžují, že konkurence je na poli 5G síťového vybavení velmi malá a další omezení by mohlo přinést problémy.