Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich 8 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Špatné suroviny i nepovolená barviva. Hygienici kontrolovali zmrzliny

Zmrzlina - ilustrační | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Zmrzlina - ilustrační | foto: Shutterstock

PRAHA Při kontrolách kvality zmrzliny hygienici letos zjistili u 60 vzorků mikrobiologické znečištění a u 13, že jsou vyrobeny ze surovin, které obsahují nepovolená barviva. Celkem doposud provedli 450 kontrol ve 420 provozovnách společného stravování, kde se prodává zmrzlina. Zprávu hlavního hygienika ČR Vladimíra Valenty poskytlo tiskové oddělení ministerstva zdravotnictví.

"Hygienici zatím udělili 44 finančních sankcí ve výši 104 000 korun a 32 opatření, jako pozastavení výroby zmrzliny, nařízení o provedení sanitace či vyřazení polotovarů pro výrobu zmrzliny," upřesnil Valenta.

Kontroly podle něj budou pokračovat, letos jsou oproti loňsku rozšířeny o sledování používaných barviv při výrobě zmrzliny. Celkově se kontroly zaměřují na dodržování hygienických požadavků na výrobu zmrzliny a na dodržování těchto pravidel v provozovnách samotných.

Banánová zmrzlina s višněmi

Například v Moravskoslezském kraji hygienici doposud odebrali 34 vzorků zmrzlin a v devíti z nich objevili bakterie, které dosvědčují, že zmrzlina byla buďto vyráběna ve zhoršených hygienických podmínkách nebo byly na výrobu použity méně kvalitní suroviny.

"Patogenní druhy bakterií schopné vyvolat onemocnění člověka nicméně v žádném z odebraných vzorků zjištěny nebyly," uvedla krajská hygienička Helena Šebáková. Doplnila, že v jednom ze vzorků bylo odhaleno červené barvivo E124, jehož použití ve zmrzlinách není povoleno.

K odhaleným závadám, které hygienici při kontrolách zjistili, patřilo například nevhodné uchovávání surovin, jejich prošlé datum spotřeby nebo znečištění provozoven. Zjištěné závady hygienici řešili ve správním řízení, ve třech případech nařídili sanitaci provozovny, v jednom případě bylo nutné ji uzavřít.

Nejčastější prohřešek? Nedodržení hygieny

Loni za zjištěné nedostatky bylo uděleno 74 sankcí v celkové výši 149 700 korun. Vedle toho bylo uděleno 49 opatření, nejčastějším byl příkaz k provedení sanitace a dezinfekce, a to v 17 případech. Dvakrát byl vydán příkaz k likvidaci směsi a pasty na výrobu zmrzliny s prošlou dobou spotřeby a jednou ke změně vstupních surovin. Ve 14 případech bylo nařízeno ukončení výroby, ať již šlo o celkový provoz, nebo jen o závadný druh, nebo pozastavení výroby a prodeje do odstranění nedostatků.

Loni provedli hygienici celkem 477 kontrol ve 435 provozovnách stravovacích služeb, z toho ve 42 případech šlo o kontroly opakované, kdy se ověřovalo, zda zjištěné závady byly odstraněny.

Nejčastějším pochybením bylo nedodržení provozní hygieny, neodpovídající značení zmrzlinových směsí i rozpracovaných polotovarů, neodpovídající podmínky pro skladování potravin a nedodržení požadavků na zařízení používaná k přípravě zmrzliny nebo požadavků na osobní hygienu.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT

,

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

Jedovaté vztahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

Evoluční biolog prof. Jan Zrzavý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...

Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca
Napište deníček o lásce a vyhrajte láhev prosecca

Romantika, trapas, legrace, vášeň, sex… to všechno možná máte spojené se vzpomínkou na nějakou svou lásku. Pojďte se o svůj příběh podělit s...