4. června 2009 10:16 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

A je to! Pat a Mat přicházejí jako počítačová hra

Pat a Mat se rozhodli dobýt po televizi i počítačové obrazovky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pat a Mat se rozhodli dobýt po televizi i počítačové obrazovky. | foto: Centauri Production

PRAHA  Postavičky popletů Pata a Mata z oblíbeného seriálu A je to! se objeví v počítačové hře. Tu připravuje na motivy seriálu společnost Centauri Production. „Během čtrnácti dnů budou CD se hrou vylisovaná a do konce června bychom chtěli být v obchodech,“ řekl LN šéf společnosti Centauri Mirek Papež.

Firma má koupená práva od syna původního režiséra seriálu Lubomíra Beneše, který je získal spolu s ostatními dědici po vleklém soudním sporu. „Dostali jsme na hru dokonce i grant od Evropské unie.

Pat a Mat se rozhodli dobýt po televizi i počítačové obrazovky.Snažili jsme se najít vydavatele, ale nakonec to musíme vydat sami, pouze s distribuční podporou společnosti Idea Games,“ dodal Papež. 

 Hra se tak bude distribuovat v prodejnách počítačových her JRC i v super- a hypermarketech. Cenu stanovila společnost na 299 korun. Pat a Mat se bude skládat z krátkého příběhu obou postaviček, které jsou vytvořené přesně podle loutek, včetně animací, a miniher, například minigolfu.

Pat a Mat se rozhodli dobýt po televizi i počítačové obrazovky.První hra s Patem a Matem nemá být ale poslední. „Plán hříček a příběhů je na pět epizod hry. Děláme to vedle našich větších projektů a chceme dělat dvě hry ročně,“ nastínil plány Papež. Hra je zatím jen v PC verzi, o konzolích ale firma také uvažuje. Hru vítají i odborníci.

 Pat a Mat se rozhodli dobýt po televizi i počítačové obrazovky.„Je pozitivní, že je tu prostor i pro licence českých filmů či seriálů. Stejně jako na Západě často trpí nízkou kvalitou zpracování, Pat a Mat ale zatím vypadá docela slibně a mohl by zabodovat především u příležitostných hráčů,“ řekl šéfredaktor herního magazínu Score Jan Modrák.

 Postavičky Pata a Mata vytvořil animátor Lubomír Beneš a kreslíř Vladimír Jiránek. Poprvé se objevili dva popletové ve filmu Kuťáci v roce 1976. Svá jména dostali ale Pat a Mat až v roce 1989, v době, kdy seriál začal Krátký film vyvážet do zahraničí. Popletové jsou tak známí i v dalších evropských zemích.