9. března 2012 9:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ČERMÁK: AAA rating jako nedostatkové zboží

Rating AAA (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Rating AAA (ilustrační foto). | foto: Shutterstock

Dluhová expanze posledních dvaceti let dosáhla v rozvinutých zemích svého vrcholu. Nastává fáze deleveragingu, která je tradičně doprovázena bankroty, nižší spotřebou a splácením dluhů z minulosti. Finanční trhy začínají pochybovat o solventnosti některých států.

Ratingové agentury vykazují nadprůměrnou aktivitu a ve většině případů snižují úvěrové hodnocení. Nejvyšší rating AAA se stává stále větší vzácností. Podle Barclays Capital Global Aggregate Bond indexu poklesla nabídka aktiv s nejvyšším úvěrovým hodnocením ve světě od dubnového vrcholu o 2,6 procenta. Bank of America Merrill Lynch index ukazuje, že množství titulů v AAA indexu pokleslo z 5331 v roce 2007 na aktuálních 3611. Nelze se divit, že výnosové míry klesají. Extrémně uvolněná měnová politika centrálních bank zaplavila finanční trhy levnými penězi. Poptávka po kvalitních aktivech s AAA ratingem je vysoká. Mnohdy je dána čistě regulatorními omezeními, která nařizují vybraným subjektům držet jen aktiva s nejvyšším úvěrovým hodnocením. Zájem mají především banky, penzijní fondy, hedge fondy, suverénní fondy, podílové fondy, centrální banky a jiní. Nabídka ovšem klesá. Přetlak poptávky způsobuje růst ceny a pokles výnosnosti. Olej do ohně navíc přilévají samotné centrální banky, které v rámci svých programů kvantitativního uvolňování nakupují státní dluhopisy, uměle tak tlačí výnosnosti níže a deformují celý trh. Kombinace výše uvedených faktorů by měla být pro investory varovným signálem. Výnosnosti dluhopisů s nejvyšším ratingem jsou extrémně nízké. Investice v této oblasti se aktuálně jeví z dlouhodobého hlediska jako velmi neatraktivní.

Petr Čermák, analytik společnosti Colosseum

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!