25. května 2009 10:08 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Abeceda na popis křivek krize nestačí

Graf propad | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Graf propad | foto: Shutterstock

NEW YORK Anglická abeceda má 26 písmen, pro popis křivek vývoje hospodářského oživení jejich tvary ale zřejmě nestačí. Většina investorů se modlí k písmenu "V", které ukazuje po propadu prudký vzestup. Obávají se naopak "L", které po sestupu naznačuje delší stagnaci.

Ve vzduchu je příliš velká nejistota, že si ani manažeři technologických firem nevědí rady s předpovědí, jak a kdy se hospodářské oživení objeví.

"Myslím, že to bude něco mezi V a L, když se mě ptáte," odpovídá Ralph de la Vega, šéf AT&T Mobility. "Myslím, že to bude pozvolnější, něco jako prodloužené U," dodává.

Steve Schuckenbrock, šéf divize velkých podniků v Dellu, se vyjádřil v podobném duchu a sáhl mimo abecedu, aby našel příslušné přirovnání. "Je to někde mezi U a koupací vanou. Problém s U je v tom, že tu druhou stranu má moc příkrou," dodal.

Několik manažerů se na summitu technologických firem tento týden zmínilo o náznacích stabilizace. Celkově ale převládala nálada opatrná, i když akcie podniků v posledních pár měsících výrazně vzrostly. Podobně jako loni v září a říjnu mohou tyto zisky rychle zmizet.

Podnikové výdaje na informační technologie zůstávají pro druhou polovinu roku podle manažerů velkou neznámou. Nabízí se i myšlenka na jiné scénáře, například křivku tvaru "W", kdy po oživení přijde další zdrcující pokles.

Finanční ředitel společnosti Corning Jim Flaws takový vývoj odmítl. "Nejsem ekonom. V současnosti nemáme žádného korporátního ekonoma," reagoval po svém. "Jednoho jsme měli a ten předpověděl osm recesí za poslední čtyři," napsala agentura Reuters.

ČTK