23. listopadu 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Absurdita: až dvoumilionová pokuta,za brigádníka bez prohlídky

pondělí 22.11. Fachmani z Polska natahují už omítky. Nastříkají tu hmotu na celou zeď a dvoumetrovou lištou ji zarovnají. Šikovní. Nechal bych to tak už, místo grafiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy pondělí 22.11. Fachmani z Polska natahují už omítky. Nastříkají tu hmotu na celou zeď a dvoumetrovou lištou ji zarovnají. Šikovní. Nechal bych to tak už, místo grafiky. | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Absurditou roku je povinnost firem přijmout brigádníka, byť na jediný den, pouze se vstupní lékařskou prohlídkou. Zaměstnavateli jinak hrozí od inspektorátu práce až dvoumilionová pokuta.

Výsledky letošního ročníku ankety, která upozorňuje na nesmyslné administrativní povinnosti ukládané úřady podnikatelům byly vyhlášeny při happeningu na Václavském náměstí.

Povinnost vyžadovat vždy novou zdravotní prohlídku se týká i případů, když firma zaměstná stejného brigádníka například po měsíci znovu. Za absurditu roku to pokládá více než třetina hlasujících.

Stavba (ilustrační foto)

ilustrační foto

"Je to absurdita veliká," poznamenal náměstek ministra průmyslu a obchodu Bedřich Danda. Viceprezident Hospodářské komory Jan Wiesner upozornil, že návrh zákona na změnu nařízení je nyní v Poslanecké sněmovně. Největší absurditou je ale podle něj nyní to, že se v době krize zvyšují daně.

"Některé absurdity ubyly, ale jiné naopak přibyly"

Anketa vznikla s cílem zjednodušit a kultivovat tuzemské podnikatelské prostředí. Z 31 nařízení, která za existenci vyhlašování anticeny postoupila do užšího finále, jich bylo 14 zrušeno nebo upraveno. "Jde to dobře, ale pomalu," komentoval Danda postup snižování administrativní zátěže podnikatelů. "Některé absurdity ubyly, ale jiné naopak přibyly," podotkl Wiesner.

ČTĚTE TAKÉ

Šestý ročník ankety Absurdita roku byl vyhlášen při příležitosti zahájení podnikatelských soutěží Firma roku 2012 a Živnostník roku 2012, jejichž cílem je podpora malého a středního podnikání. Záštitu a odborný dohled zajišťuje Hospodářská komora ČR.

khuKarel Hrubeš, ČTK

Advantage Consulting, s.r.o.
.NET VÝVOJÁŘ

Advantage Consulting, s.r.o.
Pardubický kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz