Pondělí 26. října 2020svátek má Erik 12 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Absurdity české byrokracie: rakve 'navíc' a porno zdarma pro poslance

Papírování nad hlavu. (Ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Papírování nad hlavu. (Ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Stát tvrdí, že náklady firem na administrativní zátěž klesají. Podnikatelé přitom výrazné zlepšení nevidí. Ročně vydají české firmy na splnění byrokratických předpisů 56 miliard. Některé požadavky eráru jsou přitom absurdní.

Desítky formulářů a statistických hlášení ročně odesílá nejrůznějším státním institucím firma Atmosz Chrástu u Plzně podnikatele Víta Linharta. Podnikatel, který patří k největším kritikům přebujelé byrokracie u nás, však tentokrát volí mírnější slova.

Nejrůznějších zbytečných legislativních požadavků podle něj už nepřibývá tolik jako dřív. „V poslední době se situace nezlepšuje, ale aspoň ty všelijaké úřednické paskvily nepřibývají jako dřív,“ tvrdí.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Zbytečných zákonů, statistických hlášení a požadavků, které podnikatele obtěžují, jsou však stále stovky. Firmy musejí třeba duplicitně hlásit údaje o nakládání s odpady zvlášť na statistický úřad a na ministerstvo životního prostředí. Zbytečnou ztrátu času a finanční náklady přinášejí povinné lékařské prohlídky brigádníků, i kdyby měli vykonávat třeba kancelářskou práci pro firmu jen jediný den.

Absurdní jsou i požadavky, jako je třeba stanovený minimální počet rakví pro provoz pohřebních služeb nebo platba mýtného z vozů některých cestářských firem, které se podílejí na údržbě dálnic.

Jde to, ale pomalu

Ministerstvo průmyslu a obchodu, které má na starosti vládní program snižování administrativní zátěže, přitom teď uvádí, že náklady podnikatelů na splnění byrokratických požadavků a hlášení klesly od roku 2005 o 17 miliard - tedy o 23 procent - na 56,5 miliardy korun.

Hodnotu stát kalkuluje (metodikou Evropské unie) podle průměrné mzdy, času a počtu pracovníků, kteří se ve firmách agendou různých hlášení a výkazů zabývají. Vyhodnocuje se za šest ministerstev a jejich podřízených institucí, které mají na podnikatele nejvíc byrokratických požadavků.

Přísnější než Brusel

V Česku už funguje několik anket, které vyhodnocují nejkřiklavější případy úřednické šikany. Po Absurditě roku a Zákonu roku funguje nejnověji studentská iniciativa, zaštítěná ekonomy, profesory vysokých škol a autoritami z byznysu.

Ti na webu zrusmezakon.cz vyhodnotili jako nejškodlivější zákon, který zavedl povinné energetické štítkování budov. „Česko bohužel stále přebírá z Evropské unie normy v přísnější variantě, než požaduje Brusel. Štítky jsou jedním z příkladů,“ říká mluvčí studentské iniciativy Randy Novák.

„Všechny resorty, v jejichž kompetenci jsou právní předpisy, pracovaly na návrzích na redukci zátěže a otázkou snižování administrativní zátěže se od roku 2005 do současnosti zabývají,“ uvedl mluvčí ministerstva Filip Matys. Vládní plán požadoval vyhodnotit a do letoška zrušit 104 zbytečných informačních povinností. Ministerstva jich do konce loňského roku podle Matyse zrušila 140.

O redukci dalších povinností a nesmyslných požadavků ministerstva průmyslu jedná s ministerstvy, do jejichž působnosti patří. Ministerstvo průmyslu chce například zrušit některá duplicitní hlášení nebo opakované posílání výkazů. Jde to však pomalu.

Rok trvalo jednání s ministerstvem zdravotnictví o zrušení vládního nařízení, které ukládalo podnikatelům, jak často si mají vymalovat provozovnu. Jednalo se také o případech absurdních požadavků zákona, zbytečných, a přitom povinných hlášení a dokládání dokumentů, jako je třeba výpis z rejstříku trestů při zakládání společnosti, přestože ten je pro soud dostupný online na internetu.

ČTĚTE TAKÉ:

„Obtěžuje mne kdejaká byrokratická hloupost, ale nejhorší je ten obrovský chaos v nových zákonech a vyhláškách, které se mění snad každý měsíc,“ připomíná další problém majitel malé personální agentury Interservis Rudolf Pavlík.

Podle ředitele firmy Sindat group a předsedy Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karla Havlíčka je vidět, že se stát snaží. „Jenže snaha sama nestačí. Zejména živnostníkům, kteří nemají na administrativu aparát lidí, zabírá úřadování kolem různých absurdních požadavků spoustu času. Ekonomiku země to ochuzuje na výkonech o miliardy a na daních určitě o stovky milionů,“ říká Havlíček.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...