8. září 2009 17:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Ačkoli Češi za hranice moc nejezdili, způsobili si tam rekordní počet úrazů

Úraz (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Úraz (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Ačkoliv měla být letošní turistická sezona poznamenána krizí a do zahraničí mělo vycestovat méně turistů než v uplynulých letech, registry hlášení úrazů a nemocí v zahraničí klientů tuzemských pojišťoven vykazují, že bude za posledních několik let patřit k těm nejtragičtějším.

Rekordní počet nemocí i úrazů lidí v zahraničí eviduje Česká pojišťovna. "Dosud klienti nahlásili více než 4100 událostí a toto číslo každým dnem narůstá, aktuálně o případy zraněných turistů z havarovaného autobusu CK Firo-tour v Turecku," řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Poprvé letos klientům komplikovala dovolenou také prasečí chřipka.

Co se týče úrazů a onemocnění letošní dovolené nezaznamenaly výrazné změny proti jiným létům, uvedl mluvčí Kooperativy Marek Vích. Letošní letní sezona se podle něj opět vyznačuje pojistnými událostmi hlavně v Chorvatsku, Francii, Řecku, Itálii. Z úrazů jsou nejčastějšími případy šlápnutí na mořského ježka, odřeniny, zlomeniny, pořezání atd., podotkl.

Nejnákladnější jsou převozy zpět do Česka

Nejčastějšími obtížemi zůstávají respirační choroby a zažívací potíže, doplnila mluvčí UNIQA Eva Svobodová. Opět podle ní přibylo úrazů, které souvisí s aktivním a sportovně laděným pobytem v zahraničí. Rovněž mírně vzrostl počet případů, kdy bylo nutné s ohledem na stav postiženého klienta zajistit jeho repatriaci, protože by nemohl využít původně plánovaný termín návratu nebo dopravní prostředek. Letošní největší výplata na pojistném z cestovního pojištění představuje návrat klienta z Mongolska, který celkově stál téměř milion korun, dodal mluvčí ČSOB Pojišťovny Tomáš Hejda.

Nejčastěji se opakující zemí v registracích ČP byl již tradičně Egypt se svojí "faraónovou pomstou", jak se nazývají obvyklé horečky provázené průjmy, s více než čtvrtinou případů. Na dalších místech je pak Řecko s 800 případů, více než 450 událostí je pak hlášeno z Bulharska, zhruba po 300 z Chorvatska a Turecka.

Lidovky.cz, ČTK