29. prosince 2011 9:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Akciové tipy pro rok 2012

růst | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy růst | foto: Shutterstock

Končící rok nebyl pro akciové investory příjemným obdobím. Pražský index ztratil přes 27 procent a z obchodovaných titulů si polepšil pouze jediný - Philip Morris ČR. Započteme-li vyplacené dividendy, vzroste počet ziskových pražských akcií na čtyři, zatímco u deseti titulů investoři prodělali.

V příštím roce nás čeká v lepším případě stagnace, v tom horším pak recese ekonomiky. Přesto máme za to, že pro české akcie to bude rok lepší než ten současný.

Máme dva hlavní důvody. První vyplývá z faktu, že pro cenu akcií jsou určující budoucí výsledky hospodaření. Očekávaná recese je prozatím poměrně mělká. Nedojde-li tedy k výraznému zhoršení očekávání, měly by akciové indexy reagovat dříve než makroekonomické ukazatele.

Druhý důvod je ve struktuře českého akciového indexu, kde takřka poloviční váhu mají finanční tituly. Podle očekávání našich francouzských kolegů by měly finanční tituly, které letos i loni doplácely na dluhovou krizi, v příštím roce porazit nefinanční sektory. A to ať už dojde k masivní intervenci ECB, či nikoli.

Mezi našimi tipy pro příští rok tak figurují akcie Erste Bank, které podobně jako NWR nabízejí největší růstový potenciál, pokud se potvrdí očekávání mělké recese.

Pro dlouhodobější investory doporučujeme pojišťovnu VIG, jejíž model je postaven na bohatnutí obyvatel střední a východní Evropy. Nejatraktivnější jsou pak podle nás akcie Pegasu a Fortuny, jejichž hospodářské výsledky jsou acyklické a nabízejí slušný dividendový výnos.

Miroslav Adamkovič, analytik Komerční banky

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.