16. února 2012 9:42 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Americké volby: auta vs. tabák

Mount Rushmore. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mount Rushmore. | foto: Shutterstock

Zvolebnieva sa. Tímto výstižným novotvarem před lety slovenští novináři nazvali předvolební období. Hlasování přitom letos nečeká pouze Slováky. Prezidenta bude vybírat například Rusko, Francie, Spojené státy americké a dost možná tu možnost dostaneme i my.

Z pohledu investora je velmi zajímavá především volba v největší světové ekonomice, kde kolotoč hlasování odstartovaly první lednové republikánské primárky.

Právě v USA se dá podle našich kolegů ze Société Générale vysledovat i zajímavá souvislost mezi výsledkem voleb a výkonností indexu či sektoru. Statisticky vzato si vedou americké akcie ve srovnání s evropskými lépe ve dvouletém období po vítězství republikánů. Naopak za vlády demokratů, ovšem s výjimkou současného prezidenta Baracka Obamy, zámořské indexy za těmi evropskými zaostávaly.

V sektorovém pohledu statistika do jisté míry potvrzuje logiku, kdy jsou republikáni spojováni s podporou byznysu, zatímco demokraté se sociální politikou. Od roku 1976 zvítězili republikáni pětkrát a demokrati čtyřikrát. Za "republikánská" odvětví lze označit zejména výrobu polovodičů, hardwaru a automobilů. Tato odvětví v roce po vítězství republikánů překonala tržní index nejméně čtyřikrát, zatímco po vítězství demokratů maximálně jednou.

K odvětvím, kterým prospělo vítězství demokratického kandidáta, patří potravinářství, produkce tabákových výrobků a také zdravotnictví včetně farmacie. Vítězství demokratů jim v daném období pomohlo třikrát, zatímco u protistrany pouze jednou. Takže, jak to bude letos? Vsadíte si?