19. května 2011 12:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Apetit Microsoftu může pomoci Nokii

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Reuters

Podle ruského specializovaného webu Mobile Review plánuje Microsoft koupit mobilní divizi Nokie, která i přes neúspěchy v segmentu chytrých telefonů zůstává největším světovým výrobcem mobilů. Spekulaci kromě pověsti novináře Eldara Murtazina, který je obvykle velmi dobře informován, podporují i další události posledních měsíců.

Předně Microsoft držel na konci prvního kvartálu 50 miliard dolarů v hotovosti. Za tuto sumu by se dala koupit celá Nokia. Firma také ukázala, že má chuť na nákupy, když oznámila akvizici společnosti Skype.

S Nokií přitom Microsoft kromě nového šéfa finské společnosti Elopa pojí také plánovaná spolupráce v segmentu chytrých telefonů, kde Nokia přechází z vlastního systému Symbian na platformu Windows Mobile od Microsoftu. Ani jedna z těchto platforem si přitom v konkurenci systémů od Applu a Googlu nevede nikterak dobře.

Koupě Nokie následující po akvizici Skype dává prostor pro další spekulaci. Spojení Windows, internetového volání a produktové nabídky Nokie by mohlo teoreticky změnit způsob využívání hlasových služeb.

Z pohledu akciového analytika zní spekulace v krátkém horizontu jako pozitivní pro Nokii. Úspěch naznačeného záměru by samozřejmě prospěl Microsoftu, ale mohl by uškodit tradičním telekomunikačním společnostem. Vyšší využívání datových služeb by zřejmě vyžadovalo další investice do infrastruktury, což je silná parketa například švédského Ericssonu.

Zatímco v hokejovém finále přinesla finská radost Švédům smutek, v tomto případě by mohlo jít o radost společnou.

Miroslav Adamkovič, analytik KB

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.