11. srpna 2011 9:06 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Centrální bankéři, spusťte stroje!

Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Německý makléř sleduje index DAX na burze ve Frankfurtu. | foto: ČTK

Na trhu vládne panika a i sebeváhavějšího dlouhodobého investora zasvrbí dlaně. Prodat, či neprodat? Dokupovat, nebo čekat? Pohled na pohyby cen akcií v řádech desítek procent během pár hodin může být velmi mučivý, ať už stojíme na kterékoli straně.

Ještě minulý týden by například akcionáři CME neprodali své akcie pod 300 korun, včera někdo prodal i za 161. Zjevně tedy očekával propad přesahující 50 procent z ceny na počátku srpna. Na druhé straně investoři s krátkými pozicemi či dostatkem hotovosti lačně vyhlížejí, kde co nejlevněji koupit.

Ani jim není co závidět. Po pádu Lehman Brothers našly trhy své dno až po půl roce. Na tak dlouhé čekání aby měl jeden trpělivost ostřelovače Zajceva. Dno je navíc velmi malý terč i pro největší profíky. Být prodavačem antistresových pilulek, toto by byla má cílová skupina.

Převažujícím názorem mezi analytiky je nyní, že nás čeká buď recese kvůli vynuceným vládním úsporám, anebo inflace kvůli tomu, že centrální banky zachrání situaci nákupy aktiv, které pokryjí čerstvě natištěnými penězi.

Dobrou zprávou pro investory může být, že jsem – aniž bych chtěl politikům křivdit – nezahlédl v poslední době ani jednoho lídra, který by měl o rozsahu a detailech úspor jasno a zároveň dost času i podpory, aby je prosadil.

A aniž bych chtěl křivdit voličům, nemyslím si, že by po takových lídrech někde většinově toužili. Pokud nás tedy čeká inflace, jsou akcie mnohem lepší než hotovost zašitá v matraci. Zbývá jen přesvědčit centrální bankéře, ať spustí stroje, a Zajcev se nemusí bát proleženin.

Miroslav Adamkovič, analytik Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!