18. listopadu 2011 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Hra o budoucnost UniCredit

UniCredit Bank se stala druhým největším akcionářem v O2 po skupině PPF | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy UniCredit Bank se stala druhým největším akcionářem v O2 po skupině PPF | foto: Reprofoto

V posledních týdnech jsme si zvykli na špatné zprávy z Itálie. Pondělní výsledky druhé největší tamní banky UniCredit, kterou známe i z českého trhu, však přesto překvapily.

Ohromná ztráta více než deseti miliard eur za třetí kvartál více než co jiného připomněla přelom let 2008–09, kdy banky po celém světě odepisovaly riskantní investice. Ztráta odpovídá více než polovině tržní hodnoty celé skupiny. Tržní reakce na výsledky byla podle očekávání prudká a zasáhla celý bankovní sektor.

V případě UniCreditu jde především o odpis goodwill, tedy hodnoty společnosti převyšující účetní hodnotu aktiv. Banka tak přiznala, že hodnota jejích dceřiných společností v západní i východní Evropě výrazně klesla. Dá se říci, že UniCredit nyní platí za agresivní expanzi z předkrizových let, kdy za akvizice utratil přes 40 miliard eur.

Skupina připravuje masivní posílení kapitálu, když chce vydáním nových akcií získat 7,5 miliardy eur. Naši kolegové z SG očekávají, že tyto akcie budou upsány až s 50procentním diskontem proti ceně před oznámením výsledků a budoucí zisky na akcii se tak naředí o 45 procent.

Kromě nových akcií chce banka posílit také hybridní kapitál a v příštím roce nevyplatí dividendu. Banka navíc plánuje rozsáhlé úspory včetně propuštění více než 7000 zaměstnanců.

SG očekává možný prodej některých aktiv mimo klíčové trhy. Otázkou je, kdo v dnešní době bude mít chuť a zejména zdroje na jejich nákup. A investoři by neměli zapomínat ani na 40 miliard eur, které banka drží v italských vládních dluhopisech.

Miroslav Adamkovič, analytik Komerční banky