7. ledna 2011 9:14 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Jak posílí pražská burza

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Za rok 2010 posílil pražský burzovní index PX o 9,6 procenta, což je silné zpomalení proti předloňským 30,2 procentům. Výsledek se jeví slabý i ve srovnání se světovými a regionálními indexy, kde například S&P500 přidal 12,8 procenta, WIG20 14,9 procenta a DAX dokonce 16,1 procenta.

Z pohledu českého investora však pro domácí akcie hraje posilování koruny a vyšší průměrný dividendový výnos pražských titulů, které v případě regionálních či evropských indexů rozdíl kompenzují, či dokonce otáčejí ve prospěch PX.

Kolegové z SG nedávno vydali optimistickou předpověď pro akciové trhy v roce 2011. Očekávají, že S&P500 dosáhne v létě 1 450 bodů, což by znamenalo nárůst o 15 procent. V případě hlavních evropských indexů je předpověď ještě optimističtější, s posílením nejčastěji okolo 20 procent.

A protože firmy, které jsou obchodované na burze, loni zlepšily svou finanční situaci, měl by se zvýšit i dividendový výnos.

Budova Burzy cenných papírů Praha.

Očekávání pro pražský trh jsou skromnější. Naše cílové ceny pro české tituly v kombinaci s průměrnými odhady pro tituly, které nepokrýváme (včetně akcií KB), ukazují na růstový potenciál v řádu nižších jednotek procent.

Rozdíl proti zahraničním indexům by ale měla opět zmírnit posilující koruna (očekáváme posílení o 4 procenta proti euru) a vyšší dividendový výnos.

Rok 2010 v obrazech

Do hry ale vstoupí i další faktory. Jisté je snížení váhy největších emisí v indexu z 25 procent na 20 procent. To by naši předpověď vylepšilo, protože u ČEZ ani Erste nečekáme v dohledné době výraznější posílení. Nejistý je pak vstup nových firem, z nichž by index jistě nejvíce ovlivnila emise ČSOB.

Miroslav Adamkovič, analytik KB

Statutární město Frýdek-Místek
Vedoucí odboru správy obecního majetku

Statutární město Frýdek-Místek
Moravskoslezský kraj
nabízený plat: 21 480 - 32 290 Kč