31. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Orco se zbaví závazků z dluhopisů

Orco | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Orco | foto: ČTK

Orco je na nejlepší cestě k uzavření již druhé restrukturalizace dluhopisů za poslední dva roky. Firma by se měla zbavit naprosté většiny závazků z dluhopisů, které vydala ještě před vypuknutím finanční krize, jejich konverzí do akcií.

Vlastní kapitál Orka bude po konverzi tvořit 108 milionů akcií, což je více než šestinásobek původního počtu a takřka desetinásobek předkrizového stavu.
 Při zveřejnění svých kvartálních výsledků společnost připustila nejistotu, která panuje okolo přefinancování jejího největšího bankovního úvěru, kterým před pěti lety splatila svou největší akvizici do berlínské společnosti GSG.

Ačkoli předpokládáme, že Orco bude schopno velkou část závazku pokrýt novým úvěrem, neúspěch by mohl mít pro hospodaření společnosti katastrofální dopady. Pokud by banka uplatnila své zástavní právo, mohlo by Orco ztratit portfolio, které mu loni generovalo třetinu tržeb a naprostou většinu (87 %) provozního zisku.

Vysoký podíl GSG na provozním zisku ukazuje na slabou rentabilitu zbytku skupiny. Developerský segment Orka je dlouhodobě ztrátový, na čemž se jistě podepisuje složitá finanční situace společnosti i ochabnutí poptávky po rezidenčních i komerčních projektech. Ovšem i u dokončených a pronajímaných projektů Orco zaostává za evropskou konkurencí, a pokud odečteme příspěvek GSG, je rozdíl ještě mnohem markantnější.

Zde vidíme jeden z hlavních důvodů, proč se akcie Orka navzdory vzestupu v posledních dnech obchodují více než 40 % pod čistou hodnotou aktiv po naředění podílů.

60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?
60 % žen předstírá orgasmus. Proč tomu tak je?

Na 8. srpna připadá mezinárodní den ženského orgasmu! Jak svátek vznikl a proč ženy orgasmus někdy předstírají?