25. listopadu 2010 9:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Proč stagnuje index PX?

Burza dnes trhala rekordy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza dnes trhala rekordy | foto: Shutterstock

Index PX se již 15 měsíců, s čestnou výjimkou letošního dubna, pohybuje v úzkém rozmezí 1100–1200 bodů. Naopak zahraniční burzovní indexy vykazují mnohem vyšší volatilitu a v daném období i růst. Čím se pražský index liší od ostatních? Proč pražská burza vynesla za poslední rok investorům méně než třeba polská?

Mezi hlavní příčiny lze zařadit absenci lídra. Raketový růst akcií ČEZ v letech 2004–07 o 835 procent vysvětluje většinu růstu indexu PX v tomto období. Předloni se tento motor ze známých důvodů zastavil a pozice zůstává dodnes neobsazená. Indexu PX chybí velká a zároveň růstová emise, jakou je polská KGHM, maďarský MOL či rumunský Transgaz.

Druhý důvod souvisí s prvním. Při absenci dostatečně velkých růstových příběhů klesá atraktivita celého trhu. Průměrný denní objem transakcí na BCPP letos činí půldruhé miliardy korun. Pokud se do konce roku nezvýší, půjde o třetí meziroční pokles v řadě. Proti roku 2007 se poptávka investorů po českých akciích snížila o dvaašedesát procent.

Dalším z faktorů je měna. Zatímco koruna proti euru za poslední rok přidala téměř 5 procent, lei a forint oslabily. Pokud výnosy jednotlivých akciových trhů upravíme o měnové pohyby, ocitne se PX před maďarským BUX i rumunským BET. Náskok evropského DJ Stoxx 600 se z 8 p. b. zmenší na necelou polovinu.

První dva důvody ukazují cestu pro zlepšení. BCPP potřebuje oživit. Nové investory může dodat stát penzijní reformou, ostatní by mohla přilákat větší nabídka titulů. Jedno IPO ročně však stačit nebude.

Miroslav Adamkovič, analytik KB