29. července 2011 8:44 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Sázka na zpětné odkupy akcií

Investoři | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Investoři | foto: Shutterstock

Pozice investora v situaci, kdy směr akciových trhů určují faktory jako dluhová krize či dynamika světového hospodářského růstu spíše než výsledky jednotlivých firem, není jednoduchá. Někteří vidí nízká ocenění vybraných sektorů jako příležitost pro výhodný nákup, další preferují německé vládní dluhopisy.

Největší pesimisté pak v obavách z finančního armagedonu po případné sérii vládních bankrotů prodávají akcie i dluhopisy a peníze vkládají do zlata.

Schopnost firem ovlivnit ceny vlastních akcií ale nemusí být tak slabá, jak se v posledních týdnech může zdát. Důvodem je pokles zadlužení a hromadění hotovosti v důsledku finanční krize.

Takzvaný deleveraging vedl k poklesu průměrného zadlužení evropských firem o zhruba polovinu a v příštím roce by mělo poprvé od 90. let minulého století klesnout pod úroveň provozního zisku EBITDA.

A protože turbulence na světových trzích a nejasný výhled ekonomického růstu nepřejí utrácení nahromaděných peněz za akvizice či investice do nových výrobních kapacit, očekávají kolegové z mateřské Société Générale nárůst zpětných odkupů akcií či výplat mimořádných dividend.

Pro takový scénář je typická firma s podprůměrným či dokonce negativním zadlužením, stabilní dividendovou politikou. Často se jedná o výrobce spotřebního zboží, léků či strojního vybavení.

Portfolio vytipované našimi francouzskými kolegy loni v září překonalo výkonnost trhu o 10,7 procentních bodů. Sílu mimořádné dividendy jsme ostatně letos viděli i v Praze u společnosti Philip Morris ČR. Nezapomeňme ale, že minulá výkonnost nezaručuje budoucí výnosy.

Miroslav Adamkovič, analytik Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!