21. října 2010 9:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Udrží si Unipetrol pozici šampiona?

Unipetrol (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Unipetrol (ilustrační foto) | foto: www.unipetrol.cz

Unipetrol je letos nejúspěšnějším titulem pražské burzy – jeho akcie od začátku roku vynesly investorům 42 procent. Velký podíl na tomto růstu má zlepšené hospodaření společnosti korunované výbornými výsledky ve druhém čtvrtletí.

Zítra firma oznámí prodejní výsledky a naznačí, kde by se mohl pohybovat výsledek za třetí kvartál. Příští týden v pátek pak zveřejní kompletní čísla.

Zlepšení proti druhému čtvrtletí však očekávat nelze. V období od dubna do června totiž pro Unipetrol hovořilo vše: silné rafinérské marže se potkaly s nejdražším dolarem za poslední rok a půl a přidaly se odstávky konkurenčních kapacit. Unipetrol k tomu zvýšil objem produkce a stále profituje z loni zavedených úsporných opatření. Ve třetím čtvrtletí se situace velmi změnila: rafinérské marže klesly o více než čtyřicet procent, dolar proti koruně ztratil čtyři procenta a navíc firma na konci září odstavila etylénovou jednotku.

Po téměř dvou letech by měla firma navíc vykázat i ztrátu z přecenění zásob. Očekáváme, že minimálně v rafinerském segmentu se provozní výsledek propadne do záporu.

Takové zhoršení může podnítit negativní reakci investorů, kteří až dosud byli ochotní platit za Unipetrol nemalou prémii. Akcie firmy se v poměru k očekávaným ziskům v letošním a příštím roce obchodují o více než polovinu dráž než akcie mateřské PKN Orlen. Srovnání s firmami jako OMV či MOL ukazuje ještě vyšší rozdíl.

Udrží si Unipetrol pozici letošního pražského šampiona i na konci příštího týdne, nebo předá žezlo těžařům z NWR?

Miroslav Adamkovič, analytik KB