15. prosince 2011 9:24 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

ADAMKOVIČ: Vodafone je pod tlakem

Vodafone | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vodafone | foto: Lidové noviny

Akcie Vodafone – podle tržeb největšího mobilního operátora na světě – za poslední rok potvrdily svůj defenzivní charakter a na klesajícím trhu vynesly akcionářům včetně dividend téměř 20procentní zisky.

Kolegové ze Société Générale přesto považují akcie Vodafone za nejvíce nadhodnocený titul mezi evropskými telefonními operátory. Firma kromě sílící konkurence čelí tržní regulaci a také nutnosti investic do obnovy mobilních licencí.

Budoucí zisky společnosti ohrožuje postupný pokles propojovacích poplatků za volání mimo vlastní síť ve všech evropských zemích včetně Česka, kde za poslední rok a půl klesly takřka o polovinu.

Takový vývoj kromě přímého dopadu na provozní zisk zároveň usnadňuje pozici menších konkurentů (mají nižší počet zákazníků a propojovací poplatky se jich týkají o to více) a v neposlední řadě odstraňuje překážku pro rozvoj internetového volání.

Vodafone stejně jako ostatní velcí operátoři zároveň nemůže proti internetovému volání bojovat zvýšením cen datových tarifů, a to kvůli konkurenci menších agresivních operátorů anebo tržní regulaci.

Vodafone minulý měsíc utratil 168 milionů eur za obnovení licencí v Řecku. Při zachování podobných cen by firma za obnovu licencí na čtyřech největších trzích utratila přes sedm miliard eur, což téměř odpovídá celoročnímu zisku společnosti. Již příští rok bude Vodafone obnovovat licence ve Velké Británii, Irsku a Nizozemsku.

Société Générale pro další roky očekává pouze slabý růst výnosů, pokles provozní marže a čistý zisk nižší o čtyři procenta proti výsledku za poslední finanční rok končící v březnu.

Miroslav Adamkovič, analytik Komerční banky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?