Sobota 30. května 2020svátek má Ferdinand 6 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Advokáti letos utrží miliardy. Podílejí se na obchodech za biliony

Třicet největších advokátních kanceláří, které se účastní žebříčku Právnická... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Třicet největších advokátních kanceláří, které se účastní žebříčku Právnická... | foto: Richard Cortés, Česká pozice

PRAHA Advokátnímu byznysu se v poslední době nebývale daří. Třicet největších advokátních kanceláří, které se účastní žebříčku Právnická firma roku, totiž hlásí za loňský rok souhrnné tržby přes čtyři miliardy korun, což je v meziročním srovnání nárůst zhruba o patnáct procent.

K podobnému růstu trhu přitom dojde – alespoň podle odhadů jednotlivých kanceláří, které mají LN k dispozici – s největší pravděpodobností i letos. Firmy tak podle údajů sesbíraných společností Epravo.cz, která dnes večer vyhlásí aktuální výsledky zmíněného žebříčku, rostou i personálně. Ve sledované skupině tak meziročně působí na právních pozicích o téměř 120 nových lidí více.

Oživení je znát zejména v kategorii fúzí a akvizic, kde letos pracovalo patnáct největších zúčastněných kanceláří na transakcích o objemu 3,1 bilionu korun. V meziročním srovnání jde téměř o trojnásobek.

Znatelně oživuje například i oblast developmentu a nemovitostí. Naopak významné propady se odehrávají v segmentu veřejných zakázek a práva informačních technologií. „Nejen v advokacii, ale v obchodním styku obecně sleduji zotavení trhu po ekonomické stagnaci, která trh služeb provázela posledních několik let,“ říká například Pavel Smutný, partner advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný.

Většina tradičních vítězů žebříčku tak bude spokojena se svými hospodářskými výsledky i letos. Jak už bylo naznačeno, řada z nich dokonce předpokládá růst tržeb. O mnoho konkrétnější ale většinou být nechtějí. Advokáti jsou totiž vázáni přísnými pravidly mlčenlivosti a o svých obchodech, stejně jako o přesných tržbách, většinou nejsou ochotni příliš mluvit. Některé z firem přesto něco o specifikách svého aktuálního byznysu LN prozradily.

Pokud jde o tržby, nejotevřenější tradičně bývá advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners. „Finanční plán čistých tržeb pro advokátní kancelář máme zhruba na úrovni 570 milionů korun, za Cash Collectors (spolupracující inkasní agentura - pozn. red.) budou čisté tržby 110 až 120 milionů korun. Celkové čisté tržby skupiny by se tak měly pohybovat někde na úrovni 700 milionů korun,“ říká řídící partner kanceláře Jaroslav Havel. „Z hlediska růstu tržeb bude rok 2015 velmi podobný roku 2014, byť loni byl jejich růst o něco vyšší díky tomu, že jsme převzali pražskou pobočku mezinárodní advokátní kanceláře Norton Rose Fulbright. Pokud bychom tento efekt odečetli, bude výsledek srovnatelný – tedy nárůst mezi 15 až 16 procenty,“ dodal s tím, že zisk by měl růst asi o 20 procent.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

Šéf BIS Michal Koudelka. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

Streamovací receivery | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!