20. července 2011 7:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aero koupí od armády letadla L-159, prodá je Iráku

Bitevník L-159 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitevník L-159 | foto: MO ČRReprofoto

PRAHA Aero Vodochody koupí od ministerstva obrany 24 bitevních letadel L-159. Následně je pak prodá do Iráku. Cena ani jedné z transakcí zatím není známa. Ministerstvo obrany před 14 lety koupilo 72 bitevníků za 50 miliard právě od Aera Vodochody. Používán je ale jen zlomek z nich.

Obchod s Irákem dojednává Aero. Není však jisté, zda letouny od armády odkoupí, teprve až irácká strana dohodu potvrdí. "Těch možností je víc a toto je jedna z nich," řekl deníku ředitel Aera Ladislav Šimek.

Dosud neurčené ceny transakcí

Ministerstvo vyhlásilo kvůli prodeji výběrové řízení na auditora.

"Nechceme, aby nás někdo v případě jejich budoucího odprodeje obviňoval, že jsme je prodali pod cenou," řekl Právu mluvčí ministerstva Jan Pejšek.

Ceny obou transakcí zatím nejsou určené. "My máme určitou představu o ceně, měla by být výhodná a v souladu s předpisy," sdělil deníku šéf Aera. V souvislosti s prodejem irácké straně se spekulovalo o jednom až dvou milionech dolarů za kus, tedy o 17 až 35 milionech korun.

Pomalé rozhodování

Čeští vojáci létají pouze s 24 letadly, 36 jich je v hangárech Aera. Jejich uskladnění a konzervace stojí stát 30 milionů korun ročně. Pět letounů armáda vyměnila za dopravní letadlo Casa C-295, několik jich bylo rozebráno na náhradní díly a výrobu dvoumístných letadel, jeden stroj havaroval.

Ministerstvo i Aero se snaží letadla neúspěšně prodat již několik let.

Jednání s Irákem se zatím jeví nejnadějněji, smlouva ale ještě není dojednána. Pomalý přístup iráckého ministerstva je ale podle Šimka normální. "My respektujeme nákupní postupy našeho zákazníka a neřekl bych, že to postupuje neobvyklým způsobem," sdělil Právu.

ČTK

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.