26. května 2009 14:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aero v krizi expanduje: chce koupit polského výrobce helikoptér Sokol

Polská helikoptéra Sokól v barvách české armády. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Polská helikoptéra Sokól v barvách české armády. | foto: 23. základna vrtulníkového letectva Přerov

PRAHA Letecká společnost Aero Vodochody, která patří do finanční skupiny Penta, s velkou pravděpodobností získá kdysi slavného polského výrobce helikoptér PZL Świdnik. Investiční ředitel Penta Investments Zdeněk Kubát uvedl, že jeho firma je nyní v tendru favoritem. V budoucnu chce firma přesměrovat akviziční aktivity v leteckém průmyslu i západním směrem.

O PZL Świdnik soupeří Aero s italsko-britskou firmou AgustaWestland, což je druhý největší výrobce helikoptér na světě. Letos v únoru polská státní Agentura rozvoje průmyslu oznámila, že k jednání o prodeji 87 procent akcií poslední velké státní letecké společnosti přizvala Aero Vodochody.

Podzvukové bitevníky L 159 stojí v hangárech Aera Vodochody. Jejich údržba stojí miliony korun měsíčně. Podle partnera Penty Marka Dospivy bylo původně Aero jasným outsiderem, jenže nakonec se ukázalo, že nabídlo lepší podmínky.

V budoucnu chce Aero Vodochody přesměrovat akviziční aktivity v leteckém průmyslu i západním směrem, doplnil Dospiva. Dodal, že nemyslí na západoevropské špičky, ale třeba na výrobce v Belgii.

Státní agentura v únoru svou volbu doplnila tím, že nerozhodovala jen finanční nabídka, ale také záruky rozvoje polské firmy. PZL Świdnik loni hospodařil s tržbami 420 milionů zlotých (2,55 miliardy Kč). Společnost vyrábí helikoptéry Sokól a součástky pro velké světové letecké producenty.

Penta chce při restruktualizaci PZL Świdnik využít zkušenosti, které získala při koupi původně zadluženého a ztrátového Aera. V loňském roce Aero Vodochody vykázalo kladný hospodářský výsledek 400 milionů korun, doplnil Kubát.

Aero Vodochody, největšího výrobce letecké techniky v ČR, česko-slovenská finanční skupina Penta vlastní od počátku roku 2007.

ČTK