Úterý 7. července 2020svátek má Bohuslava 19 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aero začalo vyrábět držáky na rakety pro stíhačky Gripen

Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun švédského vojenského letectva Jas-39 Gripen. | foto: Reuters

PRAHA Společnost Aero Vodochody dnes předala švédské firmě Saab první takzvaný závěsník, jenž slouží k přepravě raket nebo palivových nádrží pro stíhací letouny Gripen. Aero by mělo závěsníky dodávat švédské firmě až do března roku 2011. Celková hodnota objednávky činí několik milionů dolarů ročně, řekl mluvčí firmy Martin Danko.

Smlouvu o zakázce společnosti podepsaly loni v říjnu. Aero plánuje nejprve dodávat švédské firmě tři závěsníky měsíčně, v příštím roce by se produkce měla vyšplhat na sedm za měsíc. Přesnou hodnotu zakázky společnost odmítá sdělit. "Je to předmětem obchodního tajemství, jedná se však řádově o miliony dolarů ročně," podotkl mluvčí.

Závěsníky jsou instalovány na trup a křídla letadla a budou sloužit pro přepravu zbraňových systémů nebo nádrží s palivem. Jsou také kompatibilní se systémy NATO. Aero je zodpovědné za výrobu drobných součástek, elektrické kabeláže, montáž a testování.

Závěsníky

Závěsníky jsou instalovány na trup a křídla gripenů a budou sloužit pro přepravu různých druhů nákladu. Aero bude v rámci zakázky zodpovědné za výrobu drobných součástek, elektrické kabeláže, montáž a testování. Po zahájení dodávek v říjnu letošního roku se výroba zvýší až na 7 závěsníků za měsíc, což je v plánu na jaře roku 2010.

"Za podpory Saabu jsme díky projektu spustili některé nové výrobní principy, což vidíme jako přínos pro Aero v záměru dostat se na špičkovou úroveň ve výrobě letecké techniky," dodal mluvčí.

Aero Vodochody je největším výrobcem letecké techniky v Česku. Zaměřuje se především na spolupráci s předními leteckými výrobci. Je dlouholetým partnerem několika armád, zejména českých vzdušných sil. Do skupiny Aero patří i výrobce podvozků Technometra Radotín, britský výrobce kompozit Rotortech Aero Composites a Letiště Vodochody.

Význam pokračování vzájemné spolupráce

Gripen je bojový letoun nové generace, který je za použití nejmodernějších zbraní schopen plnit rozsáhlou škálu operačních misí vzduch–vzduch a vzduch–země, stejně jako misí průzkumných. Gripeny slouží u vzdušných sil Švédska, Česka, Maďarska a Jihoafrické republiky, počátkem roku 2008 si jej objednaly i vzdušné síly Thajska. Společnost Saab/Gripen již loni s Aerem uzavřela smlouvu o spolupráci v rámci systému boje a výcviku letounu L-159. Součástí smlouvy bylo rovněž zjistit možnosti dalšího rozšíření spolupráce mezi společnostmi Saab a Aero.

"Velice si vážíme pokračování spolupráce s firmou Saab. Nedávno jsme v rámci našeho vojenského programu podepsali smlouvu o spolupráci na systému L-159, dnes začínáme spolupracovat i na projektu Gripen. Naším cílem je neustále posilovat pozici na trhu leteckých kooperací a dosahovat zajímavých zakázek, civilních i vojenských. Jsme velice rádi, že se nám podařilo získat tuto zakázku od společnosti Saab, která rozšiřuje portfolio zákazníků našeho programu kooperací," řekl tehdy Igor Hulák, prezident Aera.

Saab/Gripen

Společnost Saab/Gripen také nedávno s Aerem uzavřela smlouvu o spolupráci v rámci systému boje a výcviku letounu L-159. Součástí smlouvy je rovněž závazek zjistit možnosti rozšíření spolupráce.

"Aero Vodochody je naším významným partnerem v rámci offsetového programu Gripen v České republice. Tato zakázka na výrobu závěsníků letounu Gripen je ukázkou úzké spolupráce, kterou se společností Aero Vodochody máme. S naším partnerstvím a dosavadní spoluprací jsme velice spokojeni," říká Bengt Littke, ředitel společnosti Gripen International pro Českou republiku

Aero Vodochody podepsalo svůj historicky první kontrakt na mezinárodní projekt i s belgickou společností SONACA. Budou vyvíjet části křídla pro zcela nový typ letounu kanadského Bombardieru – CSeries. Jedná se o civilní dopravní letoun pro 100, respektive 150 pasažérů, který je díky používání moderních, mimo jiné kompozitových, materiálů lehčí.

,

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...