19. července 2013 10:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aerolinky nemusí platit za zničení 'dvojčat', rozhodl soud

Při útocích na Světové obchodní centrum zahynulo 2 752 lidí | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Při útocích na Světové obchodní centrum zahynulo 2 752 lidí | foto: Reuters

NEW YORK Developer Larry Silverstein nemá nárok na odškodné v řádu miliard dolarů od leteckých společností v souvislosti s útokem na Světové obchodní centrum (WTC) 11. září 2001, protože pojišťovny již jeho společnost odškodnily. Rozhodl o tom v noci na pátek federální soud. Silversteinova firma obdržela za zničení budov WTC od pojišťoven čtyři miliardy USD (79,1 miliardy Kč).

Silverstein požadoval u soudu odškodného od American Airlines a United Airlines, jejichž letadla narazila do WTC. Aerolinky obvinil z nedbalosti a jeho firma World Trade Center Properties chtěla po leteckých firmách až 3,5 miliardy USD.

PSALI JSME:

"Nevěřili jsme, že by žalující straně mohlo být dovoleno získat další náhrady a jsme rádi, že soudce rozhodl v náš prospěch," řekla po rozhodnutí mluvčí United Christen Davidová. "Jsme potěšeni rozhodnutím soudce," dodal mluvčí American Airlines Mike Trevino.

11. září 2001 provedla organizace Al Kajda pod vedením Usámy bin Ládina...

11. září 2001 provedla organizace Al Kajda pod vedením Usámy bin Ládina nejbrutálnější útok na Světové obchodní centrum

Právník zastupující Silversteinovu firmu Rich Williamson se však hodlá proti rozhodnutí odvolat. "Nedáme pokoj, dokud nevyčerpáme všechny možnosti, abychom se ujistili, že pojišťovny leteckého průmyslu uhradily svůj regulérní podíl za dokončení obnovy Světového obchodního centra," dodal Silverstein v prohlášení.

Rozhodnutí soudce Alvina Hellersteina ukončilo čtyřdenní soudní proces u federálního soudu v New Yorku. Hellerstein bez poroty rozhodoval o tom, zda vyplacení odškodného od pojišťoven vylučuje, aby Silverstein usiloval o vyplacení dalších peněz od leteckých společností.

Hellerstein již předsedal několika kauzám souvisejícím s útoky. V lednu bude mít soudní slyšení případu Cantor Fitzgerald proti American Airlines. Finanční společnost přišla při útoku o 658 zaměstnanců a soudí se s aerolinkami kvůli ušlému podnikání a zničení svých kanceláří ve WTC, napsala agentura Reuters.

Lidovky.cz, ČTK