2. listopadu 2009 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aerolinky všude po světě krachují, ale Ryanair hlásí 80% nárůst zisků

Ryanair | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ryanair | foto: Lidové noviny

DUBLIN Irským aerolinkám Ryanair vyskočil za první fiskální pololetí čistý zisk bez mimořádných položek o 80 procent v přepočtu na více než 10 miliardy korun. Největší nízkonákladovou leteckou společnost v Evropě podpořil pokles nákladů na pohonné hmoty o 42 procent, který vyrovnal i snížení cen letenek o 17 procent.

Firma přepravila 36 milionů cestujících, což je o 15 procent více než v období duben až září 2008. Včetně mimořádných položek čistý zisk stoupl na 373 milionů eur z loňských srovnatelných 95 milionů eur.

Ceny letenek budou dále padat

Ryanairu se tak daří i v době recese, kdy klesá zájem cestujících o leteckou přepravu a většina světových aerolinek se potýká se ztrátami. Firma dodala, že se jí podařilo posílit pozici na trhu na úkor velkých leteckých společností jako Air France-KLM, British Airways a Lufthansa. Ryanair však dodal, že očekává v druhé polovině fiskálního roku, tedy od října do března, další pokles cen letenek, který by měl být vyšší než v prvním pololetí.

V posledních dvou čtvrtletích letošního fiskálního roku se mají ceny snížit až o 20 procent. Obě čtvrtletí tak budou pro firmu ztrátová. Ryanair současně potvrdil, že za celý fiskální rok očekává čistý zisk v rozmezí 200 milionů až 300 milionů eur, přesněji na dolním konci tohoto rozmezí.

Ryanair dodal, že stále jedná s Boeingem o případném nákupu 200 nových letadel, jednaní však příliš nepokročila. Potvrdil rovněž, že by mohl ukončit své tradiční spojení s americkým výrobcem. Současně oznámil, že uvažuje o zrušení nebo posunutí objednávky 15 z celkem 48 letadel, které by měla firma získat v příštím roce.

ČTK

České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují
České školství zaostává. Rozdíly mezi školami se prohlubují

V Česku máme jednu z nejdelších rodičovských vůbec. Matky dvou dětí stráví doma průměrně 6–8 let, přestože by se mnohdy chtěly vrátit do práce dříve. Jaké jsou u nás rozdíly v rodičovské oproti ostatním evropským zemím?