Pondělí 1. června 2020svátek má Laura 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Zlatý důl ve vyprahlé Kalifornii. Roste poptávka po ‚natěračích trávníků‘

Letošní sucho v Kalifornii trápí nejenom farmáře | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letošní sucho v Kalifornii trápí nejenom farmáře | foto: Reuters

Je úmorné vedro, země vysychá a nový zákon zakazuje zalévat tak často jako dříve. Někteří Kaliforňané se ale nechtějí vzdát zelených trávníků a čelí suchu tím, že je malují na zeleno. Několik stříknutí a vysušená tráva nabývá před očima spokojených majitelů jasně zelené barvy.

Toto „líčení“ si získalo četné přívržence v Kalifornii na jihozápadě Spojených států, kde už čtyři roky panuje nebývalé sucho.

Péče o zahradu a udržování trávníků je odrazem toho, jaký je majitel, vysvětluje Jim Power, zakladatel společnosti Lawnlift, která se specializuje právě na malování trávníků. 

„Zavlažovat se už nesmí, a tak lidem mnoho možností nezbývá,“ citovala jej agentura AFP.

Když majitel nechá trávník zpustnout, může to mít negativní vliv na hodnotu jeho domu. Powerovými zákazníky jsou lidé, kteří se nechtějí koukat na trávník bez života, když se vracejí domů.

To je i případ Pauly Pearsonové. Od dubna, kdy demokratický guvernér Jerry Brown oznámil mimořádná opatření v šetření s vodou, musela tato obyvatelka města Escondido v okrese San Diego nechat své zavlažovací hadice zahálet. Její trávník tak záhy nabyl rezavě žluté barvy.

„Podle mě musí být trávník zelený,“ říká tato blondýnka. Když poprvé slyšela vyprávět o možnosti namalovat trávník, smála se tomu. Pak si však řekla, že by to mohl být dobrý nápad.

Domy s pěkným zeleným trávníkem vpředu, ale často i za domem, jsou součástí americké kultury a městských zástaveb ve Spojených státech. Nalezneme je na tisícovkách předměstí a rezidenčních čtvrtí.

Živá voda pro trávníky a ceny nemovitostí

Aniž by ztrácel čas, začíná zaměstnanec Lawnliftu s malováním v Paulině zahradě. Mixuje „nápoj mládí“, jenž se skládá z vody a přírodních pigmentů podobných těm, které se používají v kosmetice pro ženy. Během okamžiku trávník před očima potěšené majitelky ožívá. „Takovou barvu by měl, kdybych ho denně zalévala, to vím moc dobře, protože v tomhle domě žiju už 25 let,“ říká nadšeně.

Výrobek není toxický, barva vydrží 12 týdnů a odolává dešti, který ale kalifornské zahrady znají jen málo. Mimořádné sucho přivedlo četné obyvatele k tomu, že trávník nahradili pouštními rostlinami, kaktusy, agáve a dalšími sukulenty, které vyžadují minimum vody.

Jim Power přesto soudí, že klasické zahrady musejí sucho přežít. „V 70. letech jsme zažili podobné sucho. Lidé tenkrát rušili trávníky a o několik let později je zase obnovovali,“ připomíná.

Power přiznává, že jeho podnik má ze sucha náramný zisk, zejména v posledním roce. Firma dosud exportovala jen do Kanady, ale před několika týdny prodala zboží za 15 tisíc dolarů (378 tisíc korun) do Alžírska.

Jim Power si ale zatím buduje renomé v Kalifornii.

„Budu muset dát před dům ceduli, že moje zahrada byla namalována, jinak mě sousedé budou podezírat, že pořád zalévám, a udají mě,“ říká Paula Pearsonová před svým jasně zeleným trávníkem.

Premium

Před Rusem s ricinem varoval českou kontrarozvědku anonym

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Byl to jeden z posledních letů z Ruska. Krátce nato se nebe nad Českem kvůli opatřením proti koronaviru uzavřelo. Psal...

Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Čas na změnu. Síťový zesilovač dnes nabídne více hudby než CD přehrávač

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Poslech hudby prošel během posledních let revolucí. Většina hudby se poslouchá z předplacených internetových zdrojů....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!