Neděle 28. února 2021svátek má Lumír 7 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Aero má šanci na prodej letounů L-39NG do Senegalu. Podpis kontraktu je na spadnutí

Český letoun L-39NG. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Český letoun L-39NG. | foto: ČTK

Praha Senegal podle ministerstva obrany do několika týdnů podepíše kontrakt na čtyři cvičné letouny L-39NG, které vyrábí Aero Vodochody. Důvodem posunu dlouhodobých jednání je i zhoršující se bezpečnostní situace v západní Africe, uvedlo v pondělí ministerstvo obrany v tiskové zprávě. Hodnotu zakázky ministerstvo ani firma neuvedly.

Jednání započala v roce 2018, následovalo podepsání dohody o zájmu o koupi. V pátek jednal náměstek ministerstva obrany Tomáš Kopečný s ministrem ozbrojených sil Senegalu Sidikim Kabou a náčelníkem generálního štábu tamní armády Biramem Diopem. V úterý se představitelé senegalského ministerstva hospodářství a plánování sejdou s českými zástupci v Londýně, aby dohodli poslední detaily týkající se platby.

Na snímku český stíhací letoun L-39NG
Český letoun L-39NG.

„Dohoda o nich by měla být podepsána během několika týdnů a kontrakt tak nabude účinnosti do konce března tohoto roku,“ uvedl náměstek Kopečný.

Společnost Aero Vodochody podle jejího viceprezidenta pro obchod Jakuba Hody těší, že se jednání takto výrazně posunula. „Náš zákazník zopakoval, že jde pro něj o klíčovou strategickou akvizici a potvrdil plnou důvěru v Aero Vodochody a jeho nový proudový letoun L-39NG. V uplynulých měsících se zintenzivnilo zapojení všech stran, aby se dokončila jednání o financování a udělaly se poslední kroky k účinnosti smlouvy,“ sdělil ve vyjádření pro ČTK.

O letouny L-39NG mají také zájem například státní podnik LOM Praha, Filipíny, Thajsko nebo Slovensko.

Česká a senegalská armáda se společně podílejí na zajištění bezpečnostní situace v Mali prostřednictvím misí. Oba státy se nyní dohodly na užší koordinaci a výměně informací a zkušeností. Senegal podle ministerstva v regionu představuje pilíř stability a jako jedna z mála zemí nezažívá bezpečnostní krizi. Přes tisíc senegalských vojáků působí i v západní Africe ve společných misích na podporu stabilizace.

„V současné době zároveň senegalské ozbrojené síly procházejí razantní přestavbou a zvyšují svoje schopnosti řadou akvizic, což představuje velkou příležitost pro český průmysl. Kromě zmíněných letounů se tak otevírají dveře i dalším českým firmám,“ dodal Kopečný.

U cvičného a lehkého bojového letounu L-39NG pokračují pozemní i letové zkoušky, dodávky prvních sériových letounů Aero plánuje letos. Se zahájením dodávek vyzbrojené verze (tzv. Light Attack) počítá příští rok. Vývoj letounu naplno začal v roce 2015, finančně se na něm podílí jako strategický partner firma Omnipol.

Jako když dostane padáka uklízečka, popisuje výpověď pilot obřího A380

David Hecl | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Řídil obří letoun, pivo v New Yorku a káva v Sydney pro něj byla všední věc. Výpověď přišla záludně, poslední den...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Exmanžel trenérky fitness: Sebevraždou ublížila dětem a zbavila se démonů

První slova zdrceného expartnera ke smrti Zuzany Drnek. Co za tím podle něj... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nad sebevraždou krásné trenérky fitness Zuzany Drnek se vznášejí otazníky. Zabila se kvůli rozvodu a sporům o děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!