16. srpna 2014 7:45 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irsko získalo prestižní rating, plní podmínky eurozóny

Ratingová agentura Fitch | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Fitch | foto: Reuters

LONDÝN Mezinárodní ratingová agentura Fitch zlepšila hodnocení dlouhodobých závazků Irska o jeden stupeň na známku A minus. Následovala tak agenturu Standard & Poor's, která irský rating zvýšila v červnu, informovala v pátek agentura Reuters.

Podle agentury Fitch se stav irské ekonomiky zlepšuje a země dál plní podmínky, které si předepsala vláda a které po ní vyžaduje eurozóna.

Irsko se loni v prosinci stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Na něm se irská vláda dohodla v roce 2010, kdy si u Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu zajistila úvěrovou pomoc v objemu 85 miliard eur (zhruba 2,3 bilionu Kč). Součástí podmínek programu byla rozsáhlá úsporná opatření.

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.

Lidovky.cz, ČTK