20. listopadu 2012 9:20, aktualizováno  10:05 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Moody's srazila z nejvyššího hodnocení rating Francie

Françoise Hollande EU | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Françoise Hollande EU | foto: Reuters

PAŘÍŽ Ratingová agentura Moody's snížila úvěrové hodnocení Francie z nejvyššího stupně AAA na AA1 s negativním výhledem. Agentura to oznámila ve zvláštním prohlášení.

Už letos v lednu se americká ratingová agentura Standard & Poor's rozhodla snížit u Francie její dosavadní nejvyšší možné hodnocení na úrovni AAA o jeden stupeň na AA.

ČTĚTE TAKÉ:

Agentura Moody's svůj krok zdůvodnila tím, že dlouhodobý hospodářský výhled Francie je zatížen strukturálními hrozbami. Mezi ně agentura řadí postupnou, ale trvalou ztrátu konkurenceschopnosti a nepružnost pracovního trhu, jakož i trhu zboží a služeb.

Fiskální výhled Francie je podle Moody's nejistý v důsledku zhoršující se perspektivy vývoje hospodářství. Odolnost vůči možným otřesům eurozóny se snižuje, a zvyšuje se tak nebezpečí dluhové krize. Francouzské ministerstvo financí zareagovalo na snížení ratingu prohlášením, podle něhož se země stále řadí mezi finančně nejzajištěnější a nejsolidnější v eurozóně.

Akcie letí dolů

Analytici uvádějí, že zhoršení ratingu Francie se již delší dobu očekávalo, a nebylo tak pro investory překvapením. Vzhledem k pondělnímu růstu indexu o 2,3 procenta však využili investoři zprávu jako omluvu pro vybírání zisků.

Snížení ratingu mělo dopad hlavně na výkon pařížského akciového trhu. Index FTSEurofirst 300 po zahájení obchodování klesl o 0,3 procenta na 1088,66 bodu, když v pondělí naopak zaznamenal nejvyšší růst za deset týdnů. Francouzský index CAS 40 pak ztrácel půl procenta.

"Je to (snížení ratingu Francie) zklamáním a naznačuje to, že jádro Evropy trochu trpí. Ale na trhu se o tom již chvíli mluvilo," uvedl stratég Exane BNP Paribas Graham Bishop. Podle něj se však jedná jen o automatickou reakci trhu, a situace se brzy opět uklidní. "Očekáváme, že do konce roku smažeme část ztrát z posledního měsíce a nový rok začneme jasně na pozitivní trajektorii," dodal.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz