5. října 2011 7:24, aktualizováno  9:26 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Agentura Moody´s snížila rating Itálie o tři stupně

Silvio Berlusconi v Senátu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvio Berlusconi v Senátu | foto: Reuters

NEW YORK/ŘÍM Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Itálie o tři stupně z Aa2 na A2. Jedním z hlavních důvodů je slabší výkon ekonomiky.

Moody´s rovněž uvedla, že výhled ratingu zůstává negativní, což znamená, že k dalšímu snížení ratingu může ještě sáhnout.

Itálie je pod sílícím tlakem, aby rychleji snižovala dluh, který se v září pohyboval kolem 1,9 bilionu eur (asi 46,8 bilionu Kč). Vláda byla nucena prosadit program úsporných opatření za 59,8 miliardy eur (asi 1,47 bilionu Kč), který minulý měsíc schválil parlament. Do roku 2013 Itálie slibuje vyrovnaný rozpočet.

Premiér Silvio Berlusconi v reakci na snížení ratingu uvedl, že toto rozhodnutí Moody´s bylo očekáváno a že vláda pracuje na tom, aby splnila rozpočtové cíle.

V září snížila rating Itálie mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's. Jako hlavní důvod uvedla horší výhled ekonomiky, ale také nejistotu na politické scéně. Berlusconi ke snížení ratingu tehdy uvedl, že má pocit, že S&P se neopírá o realitu, ale o zprávy v médiích.

Může být ještě hůř

Itálii by podle Moody's mohlo hrozit další snížení úvěrového ratingu v případě, že nebude vyřešena dluhová krize v eurozóně a zhorší se dále přístup k dlouhodobému financování.

"Rizikový profil vlády vyžaduje přemístění ratingu do kategorie s jedním A," řekl agentuře Reuters analytik Moody's Alexander Kockerbeck. "Když
vidíme, že se taková situace vyvíjí, a pokud zde jsou určitá rizika v dlouhodobém financování, pak je to situace, ve které vidíte přechod
hodnocení na nižší úroveň," dodal. Hodnocení s jedním A znamená, že se jedná o zemi střední vyšší kvality.

Lidovky.cz, ČTK