7. prosince 2009 22:34 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Agentura S&P snížila Sazce rating. Již podruhé za 14 dní

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Zehl IgorČTK

PRAHA Loterijní akciová společnost Sazka se stále častěji potýká s problémy. Už podruhé za poslední dva týdny snížila firmě mezinárodní agentura Standard & Poor's rating. Nejdříve Sazku hodnotila ratingem B plus, který snížila na B, a teď ji hodnotí znaménkem B minus. Důvodem jsou nevhodné úvěry a jednání s věřiteli. Sazka se ovšem musí obávat nejhoršího: že agentura S&P k snižování sáhne znovu.

"Druhé snížení ratingových známek během jediného měsíce odráží náš názor na délku a komplexnost vyjednávání, která Sazka vede se svými bankovními věřiteli," řekl analytik S&P Diego Festa. Čím více se jednání protahují, tím vyšší je podle něj riziko.

Agentura ve stejném rozsahu snížila i rating zajištěných dluhopisů v objemu 215 milionů eur (asi 5,53 miliardy Kč), které jsou splatné v roce 2021.

Všechny ratingové známky zároveň zůstávají v režimu pozorování CreditWatch s negativním výhledem. To znamená, že agentura může k dalšímu ratingu ještě sáhnout, i když za poslední dva týdny už Sazce snížila rating dvakrát.

"Sazka teď s některými věřiteli jedná o výměně splatných bilaterálních prostředků krátkodobé povahy za zajištěnou úvěrovou linku se střednědobou splatností. Krátkodobé závazky Sazky byly v minulosti nezajištěné a na dluhovém financování se podílely z asi 20 procent," dodal Festa.

Stejně jako před dvěma týdny S&P poukazuje především na to, že Sazka je závislá na bankách, které jí poskytují krátkodobé půjčky. Vztah s bankami a jejich ochota Sazce obnovovat úvěry je proto zcela nezbytná pro zajištění likvidity v Sazce. "Platí to hlavně v souvislosti se splátkou zajištěných dluhopisů za zhruba 400 milionů korun splatných na konci ledna. Tato částka zahrnuje úroky i jistinu," uvedla ratingová agentura.

Finanční profil firmy je podle S&P značně zatížený úvěry, což je důsledek financování výstavby sportovně-zábavního komplexu O2 Arena v Praze. Ratingy dále snižuje agresivní finanční politika firmy a historicky slabá návratnost hotovosti z kapitálových investic.

ČTK, Lidovky.cz

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…