30. dubna 2012 10:19 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Standard & Poor's snížila rating 16 španělským bankám

Španělské euro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělské euro | foto: ČTK

LONDÝN Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's zhoršila hodnocení 16 španělských bank. Činí tak v reakci na snížení ratingu Španělska, k němuž sáhla minulý týden.

Žádný hodnocený subjekt totiž nemůže mít vyšší rating, než je rating vlády dané země. Nižší rating má nyní 11 finančních ústavů, zatímco v šesti případech agentura snížila výhled.

Španělsko šlo o dva stupně
S&P minulý týden snížila rating dlouhodobých závazků Španělska hned o dva stupně na známku BBB plus. Hodnocení krátkodobých závazků pak agentura snížila na stupeň A-2. Výhled stanovila jako negativní, což znamená, že k dalšímu snížení ratingu ještě může sáhnout.

PSALI JSME

"Snížení ratingu země má přímé negativní dopady na rating bank, které hodnotíme stejně nebo lépe než rating Španělska, a na většinu bank, jejichž ratingové známky počítají s podporou španělské vlády," píše se ve zprávě agentury.

Nižší rating má od pondělí Banco Santander a její součást Banco Espaňol de Crédito (Banesto), dále Banco Bilbao Vizcaya Argentaria, anebo Banco de Sabadell a Ibercaja Banco. Horší výhled ratingu pak mají ústavy CaixaBank a její mateřská Caja de Ahorros y Pensiones de Barcelona či ústav Bankia a jeho mateřská společnost Banco Financiero y de Ahorros.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK