7. června 2014 7:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Irská ekonomika roste. Agentura S&P zvýšila zemi rating o jeden stupeň

Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ratingová agentura Standard & Poor's (ilustrační foto). | foto: Reuters

LONDÝN Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's v pátek zvýšila hodnocení dlouhodobých závazků Irska o jeden stupeň na známku A minus. Své rozhodnutí zdůvodnila zlepšujícím se stavem irské ekonomiky. S&P zároveň zvýšila odhad průměrného růstu hrubého domácího produktu Irska v letech 2014 až 2016 na 2,7 procenta, zatímco dosud čekala růst o dvě procenta.

Irsko se loni v prosinci stalo první zemí eurozóny, která úspěšně dokončila mezinárodní záchranný program. Na něm se irská vláda dohodla v roce 2010, kdy si u Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF) zajistila úvěrovou pomoc v objemu 85 miliard eur (zhruba 2,3 bilionu Kč). Součástí podmínek programu byla rozsáhlá úsporná opatření.

Rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si peníze za velmi nízký úrok. Vzhledem k tomu, že vlády si peníze na refinancování půjčují rutinně, vysoký rating zpravidla znamená úlevu pro státní rozpočet, protože země má nižší náklady na obsluhu dluhu.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!